Reklama

Reklama

Piotr Bromber zarabia więcej niż lekarz specjalista? OZZL pyta, dlaczego

Piotr Bromber, nowy wiceminister ds. dialogu w resorcie zdrowia zarabia ponad 16 tys. miesięcznie. To prawie dwa razy więcej niż lekarz specjalista z 20-letnim stażem - podkreśla OZZL i pyta o to ministerstwo zdrowia. Co odpowiedział resort?

Piotr Bromber objął stanowisko wiceministra ds. dialogu społecznego w poniedziałek.

Piotr Bromber zarabia ponad 16 tys. zł

Do jego wynagrodzenia odniósł się przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel.

W liście do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego zapytał: "dlaczego wiceminister zdrowia ds. dialogu zasługuje na pensję w kwocie nieco ponad 16 tys. PLN brutto za jeden etat, a lekarz specjalista zatrudniony np. w szpitalu z co najmniej 20 letnim stażem na pensję prawie dwa razy niższą (taką zapisał Rząd w ustawie o płacach minimalnych)?".

"Może praca pana wiceministra wymaga większej empatii, cierpliwości, psychicznej odporności albo jest bardziej stresująca - niż praca specjalisty lekarza? Czy może pan wiceminister - w swojej pracy - jest bardziej narażony na dramatyczne przeżycia związane z ciągłym kontaktem z ludzkim nieszczęściem, cierpieniem, śmiercią - niż lekarz specjalista?"- pytał Bukiel.

Reklama

Czytaj też: Piotr Bromber nowym wiceministrem zdrowia. Ma odpowiadać za dialog z protestującymi medykami

Piotr Bromber objął wakat

We wtorek do listu szefa OZZL odniósł się rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz, który zaapelował, by rozróżniać wynagrodzenie faktyczne od minimalnego.

"Nie określa ono (wynagrodzenie minimalne - przyp. red.) w żadnym wypadku średniego poziomu wynagrodzeń dla pracowników, gdyż ustalanie ich wynagrodzeń na poziomie poszczególnych pracodawców odbywa się w oparciu o zasady określone ogólnymi przepisami prawa pracy" - dodał.

Andrusiewicz podkreślił, że mediana wynagrodzenia lekarzy w Polsce w 2016 r. to blisko 17 tys. zł - na podstawie danych ministerstwa finansów.

Andrusiewicz zaznaczył też, że Piotr Bromber objął wakat. Nie utworzona dla niego nowego stanowiska.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje