Reklama

Reklama

"Piątka dla zwierząt". Grzegorz Puda wyjaśnia, co z odszkodowaniami

System odszkodowań będzie dotyczyć przede wszystkim przedsiębiorców i rolników - zapowiedział w poniedziałek (12 października) minister rolnictwa Grzegorz Puda ma wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim.

- Z perspektywy naszego resortu proponowane poprawki są o tyle istotne, że uwzględniają głosy rolników - powiedział Puda odnosząc się do przepisów nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, które jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, mają wejść w życie od stycznia 2022 r.

Reklama

Minister podkreślił, że głos rolników zostanie uwzględniony przy sprawie odszkodowań. 

- Jeżeli chodzi o system odszkodowań, to od zeszłego piątku została powołana komisja w naszym ministerstwie, która przygotowuje projekt. Chcemy, aby to dotyczyło przede wszystkim tych, którzy tracą zyski z powodu wprowadzenia ustawy i przede wszystkim przedsiębiorców i rolników. To bardzo istotne, bo w pierwotnej wersji miało to dotyczyć tylko przedsiębiorców - mówił Puda. - Okazuje się, że bardzo liczne grono rolników zwróciło nam uwagę na to, aby o nich też pomyśleć i o nich pomyśleliśmy wsłuchując się w ich głos - dodał. 

Kontrole w gospodarstwach rolnych

Minister odniósł się również do sprawy kontroli stanu zwierząt w gospodarstwach.

- Jeżeli chodzi o wejście na posesję mieliśmy też wiele głosów, wiele uwag osób indywidualnych - w zależności od tego kto przyszedł i od rolników, ale również od mieszkańców miast, że nie do końca mamy jasną sytuację, kto mógłby wchodzić do tych gospodarstw i nie mamy do końca pewności, że te organizacje, instytucje będą w pełni przejrzyste. W związku z tym powołujemy nową inspekcję, która będzie sprawowała nadzór i która będzie pełniła też rolę organu kontroli po to, aby do takich sytuacji nie dochodziło - stwierdził szef resortu.

Minister przypomniał też, że większość społeczeństwa w Polsce sprzeciwia się ubojowi rytualnemu, a ponad 70 proc. popiera zakaz hodowli zwierząt na futra. Powiedział też, że kolejną kwestią, która była analizowana, były "różnice pomiędzy bezpośrednim ubojem drobiu i ubojem bydła".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje