Reklama

Reklama

Paweł Kukiz o PSL: Odnoszę wrażenie, ze zostałem okradziony

- Odnoszę wrażenie, że zostałem okradziony przez PSL- orzekł Paweł Kukiz, lider ugrupowania Kukiz'15. Według polityka istniała umowa, w ramach której pewna część subwencji (ok. sześć mln zł) miała być przekazana na cele statutowe PSL, ale wskazane przez niego. - Po prostu zagarnęli sześć baniek, znaleźli sobie pretekst - stwierdził.

Reklama

Kukiz podczas rozmowy w TVP1 mówił o funkcjonowaniu swojego ugrupowania bez subwencji z budżetu państwa.

Reklama

Subwencja taka przysługuje partii, która samodzielnie tworząc komitet wyborczy, uzyskała w skali kraju co najmniej trzy proc. ważnych głosów w wyborach do Sejmu i partii, która wchodziła w skład koalicji, jeśli komitet koalicyjny uzyskał co najmniej sześć proc. ważnych głosów w skali kraju w wyborach do Sejmu. Subwencja przysługująca koalicji dzielona jest na rzecz partii wchodzących w jej skład w proporcjach określonych w umowie zawiązującej koalicję wyborczą. Jeśli partie wchodzące w skład koalicji w umowie nie określiły tych proporcji, wtedy subwencja nie przysługuje.

"Po prostu zagarnęli sześć baniek"

Ugrupowanie Kukiz'15 w wyborach parlamentarnych 2015 roku startowało do parlamentu jako ruch społeczny tworząc komitet wyborczy wyborców, w 2019 roku politycy tego stronnictwa byli na listach wyborczych PSL - ale nie zawiązano koalicji wyborczej - i do końca ubiegłego roku tworzyli z ludowcami klub Koalicji Polskiej. Partia K'15 Pawła Kukiza została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie w sierpniu ubiegłego roku.

- Odnoszę wrażenie, że zostałem oszukany, okradziony przez Polskie Stronnictwo Ludowe - powiedział Kukiz w TVP1. - Umawialiśmy się również na możliwość dysponowania pewną częścią kwoty z subwencji, 1/5 kwoty z subwencji, ok. sześć mln zł, na cele statutowe PSL, ale wskazane przez Pawła Kukiza - powiedział.

Zaznaczył, że on "wskazałby tutaj szerzenie demokracji, platformę do e-votingu itd., itd". - Ale po prostu zagarnęli sześć baniek, znaleźli sobie pretekst taki, że Kukiz głosował za uchwałą Sejmu, gdzie nie zgadzaliśmy się na łączenie tzw. praworządności z Funduszem Odbudowy - powiedział.

Zobacz także: Wybór nowego RPO. Paweł Kukiz: Prawdopodobnie zagłosuję na kandydata PiS

Koniec koalicji po głosowaniach w sprawie budżetu UE

Pod koniec listopada ubiegłego roku władze PSL zdecydowały o zakończeniu współpracy z Kukiz'15 m.in. z powodu głosowań, w których posłowie tego ruchu poparli uchwałę PiS wspierającą działania rządu w zakresie ówczesnych negocjacji budżetowych w UE. Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział wówczas, że w koalicji można się różnić w sprawach błahych, inaczej głosować, ale nie można różnić się w sprawach racji stanu.

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje