Reklama

Reklama

Paszporty "Polityki" 2013: Dziennikarz INTERIA.PL nagrodzony

Ziemowit Szczerek, dziennikarz INTERIA.PL, otrzymał Paszport "Polityki" 2013 w kategorii literatura za swoją debiutancką książkę "Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian", która pokazuje - jak zaznaczono - "że żadna podróż, a zwłaszcza podróż na Wschód, nie jest niewinna". Gala wręczenia Paszportów Polityki odbyła się dziś wieczorem w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie.

Ziemowit Szczerek, urodzony 10 kwietnia 1978 w Radomiu, absolwent prawa i nauk politycznych. Od kilku lat jest dziennikarzem Faktów INTERIA.PL. Publikował reportaże i opowiadania m.in. w "Tygodniku Powszechnym", "Nowej Europie Wschodniej", "New Eastern Europe", "Lampie", "Ha!arcie". W 2010 roku ukazał się wspólny zbiór opowiadań Ziemowita Szczerka i Marcina Kępy pt. "Paczka Radomskich", który był literackim portretem Radomia. 

Reklama

Po krajach byłego bloku wschodniego jeździ pasjami, ilekroć znajdzie wolny czas. 

- Mimo, że Polska zawsze chce przypisać swoją historię do kultury zachodniej, to zachowania mamy jak najbardziej typowe dla wschodu Europy. Zawsze mnie to interesowało, czemu tak jest i jak to wygląda - powiedział Szczerek.

W tym roku ukazała się także druga książka Szczerka "Rzeczpospolita zwycięska" przedstawiająca alternatywną historię naszego kraju, w której Polska wygrywa II wojnę światową i zostaje nuklearnym mocarstwem. Wydało ja Wydawnictwo Znak. Ziemowit prowadzi także bloga ahistoria.pl.

Oprócz Ziemowita w kategorii "Literatura" nominowani byli Małgorzata Rejmer i Łukasz Orbitowski.

Paszporty "Polityki" w pozostałych kategoriach

W kategorii film Paszportem "Polityki" uhonorowano aktora Dawida Ogrodnika za rolę chorego na porażenie mózgowe w filmie "Chce się żyć" w reż. Macieja Pieprzycy, komplementowanego także za rolę w "Jesteś Bogiem" w reż. Leszka Dawida.

Nagrodę otrzymał - jak ogłosili organizatorzy - "za aktorstwo, które łączy imponujące umiejętności warsztatowe i wielką charyzmę; za rolę niepełnosprawnego w 'Chce się żyć', która już przeszła do historii polskiego kina".

Paszport "Polityki" w kategorii muzyka popularna otrzymał pianista, kompozytor i aranżer Marcin Masecki "za sprawne i konsekwentne poruszanie się między gatunkami własną ścieżką, za zacieranie podziałów pomiędzy sceną filharmoniczną a klubową, za zmierzenie się z naszą tradycyjną formą na płycie 'Polonezy' w sposób jak zawsze lekki i przewrotny". Masecki stoi na czele Warszawskiej Orkiestry Rozrywkowej - big-bandu skupiającego muzyków młodej generacji warszawskiego jazzu i okolic.

W kategorii muzyka poważna uhonorowano Apollon Musagete Quartett "za konsekwentne i skuteczne budowanie silnej pozycji w życiu muzycznym Europy, zawsze z uwzględnieniem w repertuarze muzyki polskiej". Jak podkreślili organizatorzy konkursu, Paszport przypadł tej grupie "za wybitną płytę 'Multitude', na której obok utworów Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego zespół ukazał własne zdolności kompozytorskie".

Laureatem w kategorii sztuki wizualne została Aneta Grzeszykowska "za oryginalne, głębokie i poruszające podejście do egzystencjalnych problemów śmierci, przemijania, kobiecości i pożądania, zaprezentowane na wystawie 'Śmierć i dziewczyna' w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta".

Nagrodę w kategorii teatr odebrali dramatopisarka Jolanta Janiczak i reżyser Wiktor Rubin "za brawurowe spektakle, które, odsłaniając mechanizmy konstruowania oficjalnych biografii, równie wiele mówią o historii, co o współczesności" oraz "za język mieszający czasy, perspektywy i doświadczenia, jednocześnie demaskatorski i niezwykle intensywny". Wśród spektakli tego teatralnego duetu jest m.in. spektakl "Caryca Katarzyna", który wystawił Teatr Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Tomasz Stańko otrzymał nagrodę specjalną

Nagrodę specjalną "Polityki", czyli tytuł Kreatora Kultury, otrzymał Tomasz Stańko. "Za wyjątkowy styl tworzenia, pracy i współdziałania w sztuce, umiejętność godzenia tradycji i awangardy. Za poszerzanie granic jazzu i zarazem poszerzanie jego publiczności. Za występowanie w roli pomostu pokoleniowego dla muzyków z różnych środowisk oraz promowanie polskich muzyków za granicą.

Za swobodę, z jaką działa na całym świecie, za pokazywanie, że muzyka nie dzieli się na geograficzne odłamy - polski, europejski czy amerykański - tylko jest językiem w pełni uniwersalnym" - ogłosili organizatorzy konkursu.

Paszporty "Polityki", przyznawane co roku przez tygodnik "Polityka", to symboliczny dokument tożsamości otwierający artystom drogę w świat. Wyróżnia twórców utalentowanych, przekraczających granice w sztuce, trafiających nie tylko do krajowego, ale także zagranicznego odbiorcy.

Na uroczystej gali pojawiły się m.in. małżonka prezydenta Anna Komorowska, marszałek Sejmu Ewa Kopacz, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, a także rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska.Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje