Reklama

Reklama

Parada Równości w Warszawie. Przemawiał Rafał Trzaskowski

W sobotę ulicami Warszawy przeszła Parada Równości. - Jestem tu po raz kolejny, żeby zaświadczyć, że zawsze będziemy razem. Zawsze będziemy stali przy słabszych, których inni próbują rugować na margines społeczeństwa, którzy są atakowani. Takie jest zadanie samorządowców - mówił prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, który patronował paradzie. W marszu wzięło udział wielu polityków. Na jednym z nagrań widać, jak przewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty porwał do tańca posłankę JoannęScheuring-Wielgus.

- Tak jak w innych miastach Europy i świata udzielam po raz drugi tego, co najważniejsze, czyli patronatu. To jest to, co może dać prezydent, miasto, swojej społeczności - podkreślił Trzaskowski. Trzaskowski to pierwszy prezydent stolicy, którzy bierze udział w paradzie i oficjalnie przejął patronat nad wydarzeniem.

- Uważajcie dziś na siebie, bo są straszne upały. Starajcie się trzymać dystans, bo wciąż obowiązują obostrzenia covidowe, ale przede wszystkim dobrze się bawcie. Pozdrawiam was - mówił prezydent stolicy, otwierając paradę.

- To miejsce, w którym się wszyscy uśmiechają, zero agresji. Tutaj bije serce uśmiechniętej otwartej Polski - mówił Trzaskowski.

Reklama

Trzaskowski obiecuje: Będzie hostel dla osób LGBT

Zapytany przez dziennikarzy o realizację postulatów z tzw. karty LGBT, którą podpisał w 2019 r, odpowiedział: "Realizujemy, co obiecaliśmy". Podkreślił, że niebawem powstanie hostel dla osób LGBT wyrzuconych z domu.

Trzaskowski robił sobie selfie z uczestnikami parady. Zebrani na Placu Defilad uczestnicy parady mieli w rękach tęczowe flagi, a także z symbolami Unii Europejskiej.

Rafał Trzaskowski po raz drugi udzielił patronatu prezydenta stolicy Paradzie Równości w Warszawie. Pierwszy raz zrobił to w 2019 r. W 2020 r. parada nie odbyła się ze względu na pandemię COVID-19.

"Jesteśmy zjednoczeni"

- Po dwóch latach (wówczas odbyła się ostatnia parada - red.), w których byliśmy ranieni, jako społeczność LGBT Warszawy, wychodzimy wzmocnieni, jesteśmy zjednoczeni - powiedział rzecznik Fundacji Wolontariat Równości Rafał Wojtczak podczas konferencji prasowej poprzedzającej to wydarzenie.

- Jesteśmy całym sercem, z tymi, którzy odeszli w minionym roku, którzy nie mogą pójść z nami - dodała Paulina Piechna-Więckiewicz z zarządu Fundacji Wolontariat Równości. Wyraziła nadzieję, że parada "będzie bezpieczna i radosna".

Tegoroczna Parada Równości rozpoczęła się o godzinie 14 pod Pałacem Kultury i Nauki. Uczestnicy o godz. 15 rozpoczęli przemarsz ulicami: Marszałkowską, przez pl. Konstytucji, następnie Waryńskiego i Batorego do skrzyżowania z Al. Niepodległości.

Do 18 pod Pałacem Kultury i Nauki będzie trwał koncert, którego partnerem jest Plac Defilad. Według zapowiedzi organizatorów po marszu odbędzie after party. 

Politycy na paradzie

W paradzie wzięło udział wielu polityków m.in. Anna Maria Żukowska, Krzysztof Śmiszek, Katarzyna Lubnauer, Michał Szczerba czy Chargé d'Affaires USA w Polsce Bix Aliu. A przewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty zatańczył z posłanką Joanną Scheuring-Wielgus.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne