Reklama

Reklama

PAN apeluje o wietrzenie szkolnych sal. "Najlepiej, by okna były otwarte"

Polska Akademia Nauk opublikowała stanowisko dotyczące powrotu dzieci do szkół. Jak czytamy w piśmie przygotowanym przez zespół doradczy ds. COVID-19, "szkoła to miejsce, które na jesieni może szczególnie przyczynić się do wzrostu liczby infekcji SARS-CoV-2". PAN zaleca przede wszystkim częste wietrzenie sal oraz noszenie maseczek.

Przedstawiciele PAN informują, że Polska znajduje się w pierwszej fazie czwartej fali pandemii "a stan zaszczepienia jest wciąż zbyt niski, by ją zatrzymać". Według przytoczonych danych szczepionkę przyjęło 24 proc. dzieci w wieku 12-18 lat. 

"Szczególnie na alarm powinniśmy bić tam, gdzie poziom zaszczepienia jest stosunkowo niski. Tam czwarta fala, której głównym czynnikiem infekcyjnym będzie DELTA SARS-CoV-2, może mieć szczególnie groźne konsekwencje dla funkcjonowania szkół oraz oczywiście również dla zdrowia ich mieszkańców" - informuje PAN.

Konieczne wietrzenie sal lekcyjnych

Jak czytamy w stanowisku PAN, "akcję szczepienia uczniów planuje się zintensyfikować dopiero w trzecim tygodniu września, co oznacza, że jej efekty pojawią się pod koniec listopada". Z tego powodu oraz za względu na brak obowiązku szczepień uczniów w szkołach powinno stosować się określone działania profilaktyczne. 

Reklama

"DELTA jest trochę innym wariantem SARS-CoV-2 niż wcześniejsze. Szerzy się bardziej drogą powietrzną, a mniej drogą kropelkową, wobec tego priorytety poszczególnych działań profilaktycznych powinny być nieco inne niż wcześniej. Po pierwsze intensywne wietrzenie pomieszczeń szkolnych nawet kosztem tego, że w szczególnie chłodne dni dzieci i nauczyciele musieliby w szkole funkcjonować w ciepłych okryciach. Najlepiej, by podczas lekcji okna były cały czas otwarte lub wyraźnie uchylone" - informują eksperci.

Ich zdaniem świeże powietrza wpływa na rozcieńczenie skażonego powierza i "sprawia, ze infekcje nie występują tak łatwo". Kolejne profilaktyczne kroki to noszenie maseczek oraz monitorowanie stanu zdrowia uczniów. 

"Drugim stanowczo rekomendowanym przez nas postępowaniem jest noszenie maseczek. Ważne jednak, żeby maseczki były noszone prawidłowo - zakryte nimi powinny być usta i nos. Co więcej maseczki powinny być dwa razy dziennie wymieniane na nowe lub czyste, a zużyte maseczki jednorazowe po odpowiednim przecięciu zauszników utylizowane w szkole. Trzecią niezmiernie ważną praktyką powinno być dopilnowanie, aby nawet w przypadku najlżejszych objawów przeziębieniowych (gorączka, pojawienie się kataru) uczeń pozostawał w domu lub był odsyłany do domu. Zalecamy również przekazanie do szkół szybkich, certyfikowanych testów antygenowych". 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje