Reklama

Reklama

Palikot: Darmowy pogrzeb dla każdego

KlubTwojego Ruchu złoży projekt zmian kilku ustaw, który ma doprowadzić do tego, by każdy obywatel miał zagwarantowany bezpłatny pogrzeb - zapowiedział dziś w Łodzi Janusz Palikot. Podkreślił, że każdy człowiek płaci podatki, każdy umrze i musi być pochowany, niezależnie od tego, czy stać go na to, czy nie. Zauważył też, że obecnie zasiłek pogrzebowy często starcza tylko na trumnę.

Podkreślił, że trzeba zapłacić za kupno działki i czynności związane z pogrzebem. - Ludzie muszą się zadłużać na wiele miesięcy, żeby pochować swoich najbliższych. To jest karygodne, nieludzkie i w zasadzie nie można tego zrozumieć - powiedział Palikot.

Reklama

Jak poinformował, projekt nowelizacji ustaw przygotowywanych przez klub Twojego Ruchu ma doprowadzić do tego, by miejsca na cmentarzach i wszystkie czynności związane z pochówkiem były bezpłatne. Bez względu na to, czy uroczystości pogrzebowe będą celebrowane przez urzędnika państwowego czy przez księdza.

- Państwo wydaje 6 mld zł na utrzymanie Kościoła katolickiego w Polsce. A oni biorą jeszcze po tysiąc zł za pogrzeb. Czy to nie wstyd, nie poruta? To hańba! Księża mają to robić za darmo a gminy, które mają cmentarze komunalne, nie będą miały korzyści ze sprzedaży miejsca na takim cmentarzu - powiedział Palikot.

Dodał, że poruszenie sprawy związanej z pogrzebami to efekt spotkań z mieszkańcami z całej Polski podczas kampanii do PE.

Od marca 2011 r. zasiłek pogrzebowy wynosi 4 tys. zł; wcześniej było to prawie 6,4 tys. zł.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy