Reklama

Reklama

Pacjent po przeszczepie twarzy: Dostałem drugie życie

Gdy 5 miesięcy temu w Gliwicach przeszczepiono mu twarz była radość, że operacja się udała i niepewność, czy nowa twarz się przyjmie. "Ogólnie fizycznie nie mam żadnych problemów - mówi w rozmowie z telewizją TVN.

Reklama

Żmudne leczenie trwa. Będą kolejne operacje, ale Grzegorz Galasiński w miarę możliwości żyje już normalnie. Musi być ostrożny, bo zaszkodzić mu może drobna infekcja, ale - jak mówi - dzięki lekarzom z gliwickiego szpitala dostał drugie życie.

Pan Grzegorz przeszedł poważny wypadek w pracy - 23 kwietnia maszyna do cięcia kamieni amputowała mu większą część twarzy. Obrażenia były tak rozległe, że w dłuższej perspektywie nie miał szans na przeżycie.

Próba replantacji jego twarzy, którą przewieziono do szpitala kilka godzin po wypadku, zakończyła się jednak niepowodzeniem. Lekarzom z Wrocławia udało się uratować jej dolną część oraz wzrok - odpowiednio zabezpieczyli jego gałki oczne.

Poszukiwania dawcy rozpoczęto 2 maja. Okazał się nim być mężczyzna w podobnym wieku; został on też dawcą narządów dla innych chorych. Zaplanowana wcześniej drobiazgowo operacja przeszczepu odbyła się 15 maja, trwała prawie 27 godzin.

Późniejszy powrót do zdrowia i rehabilitacja przebiegały - jak informowali gliwiccy lekarze - pomyślnie. Stopniowo zmniejszano duże dawki leków zapobiegających odrzuceniu przeszczepu, choć wiadomo, że pacjent będzie musiał je przyjmować do końca życia.

Dowiedz się więcej na temat: przeszczep twarzy | Gliwice | Grzegorz Galasiński

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy