Reklama

Reklama

Oto nowy minister w rządzie Donalda Tuska

Bartłomiej Sienkiewicz zostanie nowym ministrem spraw wewnętrznych. Donald Tusk poinformował o tym podczas konferencji prasowej.

Premier oświadczył w środę, że kandydatem na nowego szefa MSW jest Bartłomiej Sienkiewicz - współzałożyciel Ośrodka Studiów Wschodnich, przez długi czas jego wicedyrektor.

Reklama

- Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, historyk, kończył wydział historyczno-filozoficzny, był aktywnym uczestnikiem opozycji w Krakowie, między innymi z tego tytułu był jednym ze współorganizatorów Urzędu Ochrony Państwa - pierwszej służby specjalnej w wolnej Polsce - mówił premier o Sienkiewiczu.

Szef rządu zapowiedział, że w rozporządzeniu zaproponuje przekazanie nowemu ministrowi spraw wewnętrznych kompetencji dotyczących służb specjalnych.

Premier był pytany przez dziennikarzy, czy reforma służb specjalnych, nad którą pracował Cichocki, będzie kontynuowana. - Warto zaznaczyć, że ministrowie - Cichocki i przyszły minister Bartłomiej Sienkiewicz - są jakby z tej samej szkoły. Przez długie lata w różnych miejscach bardzo blisko ze sobą współpracowali - podkreślił.

- Co do zasadniczego kierunku zmian zakładamy, że będzie kontynuował prace rozpoczęte przez ministra Cichockiego. Dotyczy to także Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Tu należy oczekiwać kontynuacji tych projektów wstępnie opisywanych przez ministra Cichockiego - powiedział Tusk.

Premier zapewnił, że Sienkiewicz będzie miał pełną swobodę, jeśli chodzi o rekomendacje personalne dotyczące ministerstwa i służb.

Prawnuk Henryka Sienkiewicza

Bartłomiej Sienkiewicz urodził się 29 lipca 1961 r. Jest absolwentem Wydziału Filozoficzno-Historycznego na Uniwersytecie Jagiellońskim.

W latach 80. był aktywnym uczestnikiem krakowskiej opozycji.

W 1990 r. współtworzył Urząd Ochrony Państwa. W latach 90. razem z Markiem Karpiem zakładał Ośrodek Studiów Wschodnich i przez osiem lat był jego wicedyrektorem ds. programowych (1991 - 1993, 1996 - 2001).

Na początku lat dwutysięcznych odszedł z administracji państwowej i założył firmę analityczną zajmującą się szacowaniem ryzyka inwestycji oraz badaniem otoczenia konkurencyjnego (ASBS OTHAGO, potem "Sienkiewicz i Wspólnicy").

Pełnił także funkcję doradcy przy marszałku Sejmu Macieju Płażyńskim (2003 - 2005) , był wykładowcą Akademii Obrony Narodowej, publicystą i komentatorem zajmującym się problematyką wschodnią i bezpieczeństwa.

Ostatnio, piastował funkcję członka Rady Programowej Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i Przewodniczącego Rady Ośrodka Studiów Wschodnich oraz członka Rady Centralnego Ośrodka Szkolenia ABW.

Żonaty, ma trzech synów i córkę. Jest prawnukiem Henryka Sienkiewicza.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy