Reklama

Reklama

Ostrów Wielkopolski: Kilkudniowa dziewczynka zostawiona w "oknie życia"

W poniedziałek wielkanocny w "oknie życia" w Ostrowie Wielkopolskim znaleziono noworodka - potwierdziła rzeczniczka prasowa ostrowskiej policji, mł. asp. Małgorzata Michaś. To kilkudniowa dziewczynka.

Reklama

Pozostawione w "oknie życia" przy Specjalnym Ośrodku Wychowawczym Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety dziecko to kilkudniowa dziewczynka.

Reklama

- Dziecko było przywiezione do szpitala w stanie dobrym - powiedział rzecznik prasowy ostrowskiego szpitala Adam Stangret.

"Okno życia" przy ostrowskim ośrodku sióstr elżbietanek działa od 8 grudnia 2015 roku. W 2017 roku po raz pierwszy trafił do niego chłopiec tuż po urodzeniu, któremu siostry dały imię Błażej.

Punkt utworzono z inicjatywy prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beaty Klimek po tym, jak matka pozostawiła niemowlę na ulicy.

Anonimowe i bezpieczne

"Okna życia" to specjalnie przygotowane miejsca, umożliwiające matkom, które nie mogą lub nie chcą opiekować się noworodkiem, anonimowe, bezpieczne pozostawienie w nim dziecka. Punkty te są otwierane z zewnątrz, ogrzewane i wentylowane. Po otwarciu uruchamia się sygnalizacja alarmująca opiekunki, zazwyczaj siostry zakonne. 

Noworodek umieszczany jest w inkubatorze do czasu przyjazdu karetki, która zabiera go do szpitala, gdzie przechodzi badania, a następnie kierowany jest do pogotowia rodzinnego. Równolegle uruchamiane są procedury nadania tożsamości i adopcyjna.

Trzy miesiące, by wrócić po dziecko

Zgodnie z prawem matka w ciągu trzech miesięcy może wrócić po dziecko i je odebrać bez konsekwencji prawnych.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje