Reklama

Reklama

Od marca nowe dowody osobiste

Po 1 marca marca nowy dowód osobisty będzie można wyrobić w dowolnym urzędzie gminy, niezależnie od meldunku. Z nowego wzoru dokumentu zniknie kilka informacji, m.in. o adresie zameldowania, wzroście i kolorze oczu; nie będzie także podpisu posiadacza.

Po 1 marca nie będzie konieczności wymiany dotychczasowych dowodów; zachowają one ważność do upływu określonych w nich terminów. Każdy, kto złoży wniosek o wydanie dowodu, otrzyma go - tak jak dotąd - bezpłatnie. Dokument będzie ważny przez 10 lat od daty wydania, z wyjątkiem dowodu osobistego wydawanego dzieciom poniżej 5. roku życia, który będzie ważny przez 5 lat.

Reklama

Nowością i znacznym ułatwieniem będzie możliwość wyrobienia dowodu osobistego w dowolnym urzędzie gminy w kraju (lub drogą elektroniczną), niezależnie gdzie jesteśmy zameldowani. Wniosek będziemy musieli podpisać własnoręcznie, ale formularz będzie mógł wypełnić za nas pracownik gminy w oparciu o nasze dane w rejestrze PESEL oraz informacje, które mu podamy. Elektroniczny wniosek o wydanie dowodu osobistego będziemy musieli uwierzytelnić podpisem elektronicznym.

Nowy dokument tożsamości będzie miał inny wzór

Nowy dokument tożsamości będzie miał inny wzór. Pojawią się na nim też nowe zabezpieczenia, m.in. mikrodruki i specjalne farby. Jak zapewnia MSW, dzięki temu znacznie trudniej będzie go sfałszować. Format i wymiary pozostaną takie same jak dotychczas. Natomiast fotografia będzie taka sama jak ta, która obowiązuje w paszportach.

Na dowodzie znajdą się informacje o polskim obywatelstwie. Nie będzie za to informacji o kolorze oczu i wzroście ani skanu podpisu posiadacza. Z dowodu zniknie również adres zameldowania. Dzięki temu przy każdej zmianie meldunku nie trzeba będzie wymieniać tego dokumentu. Z danych MSW wynika, że do tej pory ok. 400 tys. osób rocznie było zmuszonych do wymiany dowodu osobistego właśnie z powodu zmiany adresu zameldowania.

- Dane adresowe nie są informacją, która stanowi o tożsamości osoby, więc ich umieszczenie w dowodzie osobistym nie jest konieczne. Adres zameldowania nie będzie już decydował o miejscu prowadzenia wielu formalności urzędowych. Sprawy związane z dowodami osobistymi załatwimy w dowolnym urzędzie na terenie całego kraju - mówi rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak.

Podkreśla, że brak informacji o adresie zameldowania w nowych dowodach nie będzie miał wpływu np. na kwestię ustalania tożsamości wyborcy (10 maja odbędą się wybory prezydenckie, na jesieni - parlamentarne - przyp. red.). - Zgodnie z przepisami wyborca przed przystąpieniem do głosowania, okazuje obwodowej komisji wyborczej dokument umożliwiający stwierdzenie jego tożsamości - przypomina Woźniak. Rzeczniczka MSW podkreśla, że w nowym dowodzie osobistym nadal pozostanie numer ewidencyjny PESEL. - Obwodowa komisja wyborcza, będzie mogła porównać go z tym, który znajduje się w spisie wyborców, co pozwoli uniknąć ewentualnych pomyłek. Już teraz ustalenie tożsamości wyborcy mogło nastąpić po okazaniu np. paszportu, w którym nie ma informacji o adresie zameldowania - mówi Woźniak.

Brak w dowodzie informacji o adresie

MSW zapewnia, że brak w dowodzie informacji o adresie zameldowania nie spowoduje żadnych utrudnień także np. na poczcie, w banku czy u notariusza. By odebrać przesyłkę, wystarczy potwierdzenie dokumentem tożsamości; w banku czy u notariusza informacją o naszym miejscu zamieszkania jest natomiast złożone przez nas oświadczenie.

Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych przygotowała ponad 27 tys. plakatów informujących o nowych dokumentach. Plakaty trafiły do urzędów gmin, komend i komisariatów policji oraz placówek pocztowych w całym kraju. Na plakatach oprócz wzoru nowego dowodu znajdują się najważniejsze informacje dotyczące m.in. nowej fotografii, usunięcia niektórych danych oraz możliwości złożenia wniosku w dowolnej gminie.

W zeszłym roku Centrum Personalizacji Dokumentów MSW wytworzyło ponad 4,6 mln dowodów osobistych. Średni czas oczekiwania na personalizację dowodu osobistego wyniósł pięć dni.

W niedzielę wchodzi w życie nowela ustawy o dowodach osobistych, ustawy o ewidencji ludności oraz ustawy - Prawo o aktach stanu cywilnego.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje