Reklama

Reklama

Oburzenie po wystąpieniu Leszka Jażdżewskiego na UW

"Piątkową wypowiedź red. Leszka Jażdżewskiego na Uniwersytecie Warszawskim odbieramy jako przejaw nienawiści i piętnowania ludzi wierzących - ocenił w komentarzu przesłanym PAP rzecznik Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik." Wystąpienie skrytykował także m.in. Marcin Pałys, rektor Uniwersytetu Warszawskiego oraz wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin.

Chodzi o wystąpienie redaktora naczelnego "Liberte" Leszka Jażdżewskiego, który przemawiał w piątek w Auditorium Maximum UW przed wykładem Donalda Tuska i zaatakował polski Kościół.

Reklama

Leszek Jażdżewski mówił m.in., że "Kościół katolicki w Polsce obciążony niewyjaśnionymi skandalami pedofilskimi, opętany walką o pieniądze i o wpływy stracił moralny mandat do tego, aby sprawować funkcję sumienia narodu".

"Polski Kościół zaparł się Ewangelii, zaparł się Chrystusa i gdyby dzisiaj Chrystus był ponownie ukrzyżowany, to prawdopodobnie przez tych, którzy używają krzyża jako pałki do tego, aby zaganiać pokorne owieczki do zagrody" - mówił Jażdżewski.

Wyraził też pogląd, że "dziś agendę tematów dnia układają nam czarnoksiężnicy, którzy liczą, że przy pomocy zaklęć i manipulacji złymi emocjami będą wstanie zdobyć władzę nad duszami Polaków". "Ale rywalizacja na inwektywy i negatywne emocje z nimi nie ma sensu, dlatego że po kilku godzinach zapasów ze świnią w błocie orientujesz się w końcu, że świnia to lubi. Trzeba zmienić zasady gry" - powiedział.

Odpowiedź rektora UW

Marcin Pałys, rektor Uniwersytetu Warszawskiego na pisał na Twitterze: "Wczorajsze wystąpienie przedstawiciela Liberte na #UW oceniam bardzo krytycznie"

Dodał także, że "taka retoryka jest niezgodna z Misją Uniwersytetu, rażąco odbiega od standardów dialogu, których chcemy przestrzegać.

Pismo ministra Gowina

Wcześniej  wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin napisał do rektora UW pismo ws. wystąpienia redaktora naczelnego "Liberte" Leszka Jażdżewskiego.

"Szanowny Panie Rektorze, nie widziałem i nie widzę nic niewłaściwego w fakcie, że wystąpienie ważnego polityka europejskiego, jakim jest Donald Tusk, miało miejsce w sali uniwersyteckiej. Ale czy Pan Rektor naprawdę nie znajduje nic niewłaściwego w tym, że w murach Uniwersytetu Warszawskiego Kościół porównywany jest do świni tarzającej się w błocie?" - pyta Gowin.

"Nie chodzi przy tym o to, że przedmiotem ataku był Kościół katolicki. Moje pytanie byłoby równie zasadne, gdyby rzecz dotyczyła wspólnoty żydowskiej, islamskiej, buddyjskiej czy np. stowarzyszenia ateistów albo ruchu ekologicznego" - pisze dalej minister.

"W imię obrony etosu akademickiego czuję się zobowiązany do przekazania Panu mojego stanowczego przekonania, że brak reakcji ze strony władz uczelni na obrażanie którejś z grup współtworzących polską wspólnotę aksjologiczną stanowi ciemną kartę w historii Uniwersytetu Warszawskiego" - ocenia Gowin.

Rzecznik KEP: Wypowiedź red. Jażdżewskiego jest przejawem nienawiści

Piątkową wypowiedź red. Leszka Jażdżewskiego na Uniwersytecie Warszawskim odbieramy jako przejaw nienawiści i piętnowania ludzi wierzących - ocenił w komentarzu przesłanym PAP rzecznik Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Dodał, że "ze smutkiem trzeba zauważyć, że tego rodzaju słowa padają na polskim uniwersytecie".

"Pan Jezus uczy nas w Ewangelii miłości bliźniego. Nie jest to łatwe, ale mimo to Polacy dobrze rozumieją sens śpiewanych przez lata słów: +chroń mnie, Panie, od pogardy, przed nienawiścią strzeż mnie, Boże+" - podkreślił rzecznik Episkopatu Polski.

Szef liberalnego "Liberté" red. Jażdżewski powiedział występując przed wykładem Donalda Tuska na Uniwersytecie Warszawskim, m.in.: "Ten kto szuka transcendentu Absolutu w Kościele będzie zawiedziony, ten kto szuka moralności w Kościele nie znajdzie jej. Ten kto szuka strawy duchowej w Kościele wyjdzie głodny. Polski Kościół zaparł się Ewangelii, zaparł się Chrystusa i gdyby dzisiaj Chrystus był ponownie ukrzyżowany, to prawdopodobnie przez tych, którzy używają krzyża jako pałki do tego, aby zaganiać pokorne owieczki do zagrody"

Komentarze Kosiniaka-Kamysza i Patryka Jakiego

W sobotę do wystąpienia Jażdżewskiego odniósł się też lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. "Nie ma naszej zgody na obrażanie wspólnoty (Kościoła). Będziemy tego bronić niezależnie od tego, jakich wykładów słuchamy i na jakiej sali. Każdy ma prawo głosić swoje poglądy, ale nie przeciwko drugiemu człowiekowi" - powiedział lider ludowców na konwencji KE w Białymstoku.

Sprawę skomentował także Patryk Jaki.

"Porównanie Kościoła do świń. Czegoś tak ohydnego dawno nie widziałem w Polsce. Rektor UW, liderzy POKO, elita 3RP bijąca brawo. Wybór pomiędzy ZP a POKO to wybór pomiędzy szacunkiem do polskiej historii a deptaniem dorobku pokoleń RP" - napisał na Twitterze.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje