Reklama

Reklama

Obchodzimy Dzień Flagi i Dzień Polonii

W Polsce jest dziś obchodzony Dzień Flagi, jedno z najmłodszych świąt państwowych. Z tej okazji PiS organizuje w Sali Kolumnowej Sejmu konferencję oraz uroczysty koncert. Po godz. 13:00 przemówienie ma wygłosić prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Dzień Flagi został ustanowiony uchwałą Sejmu w 2004 roku, by propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

Reklama

Wybór dnia nie był przypadkowy i ma uzasadnienie historyczne. 2 maja 1945 roku, polscy żołnierze z 1 Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na kolumnie zwycięstwa w Berlinie. Zdobywając stolicę hitlerowskich Niemiec przyczynili się do zakończenia działań wojennych w Europie. Data ta nawiązuje też do czasów PRL-u. Dzień po Święcie Pracy, obchodzonym 1 maja, władze nakazywały usuwać flagi państwowe, by nie upamiętniać w żaden sposób zakazanego przez komunę Święta Konstytucji 3 Maja.

Zgodnie z ustawą o godle, barwach i hymnie, dziś każdy może legalnie wywieszać flagę narodową nie tylko z okazji świąt państwowych, ale także z okazji uroczystości i wydarzeń z życia prywatnego. Oznacza to, że flagę możemy wywieszać, kiedy tylko chcemy, pod jednym warunkiem - że otoczymy ją należną czcią i szacunkiem.

Konferencja w Sejmie

Z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej PiS organizuje w Sali Kolumnowej Sejmu konferencję oraz uroczysty koncert.

Zgodnie z programem, konferencja rozpocznie się o godzinie 13.00. Chwilę potem przemówienie ma wygłosić prezes PiS Jarosław Kaczyński. Koncert Zespołu "Mazowsze" rozpocznie się o 14.00.

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki powiedział, że w spotkaniu wezmą udział sympatycy i działacze PiS, a także zaproszeni goście.

Dzień Polonii

Dziś obchodzimy również Dzień Polonii i Polaków za granicą. To święto 20 milionów osób mieszkających poza granicami kraju i przyznających się do polskich korzeni. Jego celem jest umacnianie poczucia jedności wszystkich Polaków na świecie.

Święto pomaga rodakom żyjącym na obczyźnie w zachowaniu świadomości narodowej. Najliczniejsza grupa emigracji i osób polskiego pochodzenia żyje w Stanach Zjednoczonych. Inne duże skupiska są w Brazylii, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech. Polacy mieszkają między innymi na Litwie, Białorusi i Ukrainie. Konstytucyjnym opiekunem diaspory jest Marszałek Senatu.  Święto zostało ustanowione w 2002 roku uchwałą Senatu, w dowód uznania dla Polonii i Polaków za ich dorobek i wkład w odzyskaniu przez kraj niepodległości.

Prezydent przyzna odznaczenia

Dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski zapowiada, że przed południem Andrzej Duda pojawi się na Placu Zamkowym. O godz. 11.15 na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego zostanie uroczyście podniesiona flaga. Z kolei w południe na dziedzińcu Belwederu prezydent wręczy odznaczenia i wygłosi przemówienie.

Marek Magierowski dodaje, że odznaczenia państwowe otrzymają osoby "godne, zasłużone dla ojczyzny". Dziś obchodzony jest również Dzień Polonii i Polaków za Granicą ustanowiony przez Senat w 14 lat temu. W związku z tym Andrzej Duda o godzinie 11.45 w Belwederze podpisze pierwszą inicjatywę legislacyjną prezydenta z zakresu oświaty polonijnej.

Z kolei o godzinie 16.00 w Pałacu Prezydenckim odbędzie się posiedzenie Rady Polonii Świata z udziałem szefa gabinet politycznego prezydenta Adama Kwiatkowskiego. Godzinę później minister otworzy wystawę historycznych sztandarów Związku Polaków w Niemczech.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy