Reklama

Reklama

O. Paweł Gużyński chce dymisji abpa Jędraszewskiego

"Proponuję, abyśmy (...) zaczęli wysyłać listy do abp. Jędraszewskiego z wyrazem oczekiwania, że honorowo poda się do dymisji z powodu słów o 'tęczowej zarazie'" - apeluje dominikanin, o. Paweł Gużyński.

Budzące kontrowersje słowa podły podczas mszy upamiętniającej 75. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski wygłosił wówczas homilię, w której mówił o LGBT.

"Czerwona zaraza już po naszej ziemi nie chodzi. Co wcale nie znaczy, że nie ma nowej, która chce opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie marksistowska, bolszewicka, ale zrodzona z tego samego ducha - neomarksistowska. Nie czerwona, ale tęczowa" - powiedział hierarcha.

Reklama

O. Gużyński: Nie chodzi o wewnętrzny bunt, ale...

Ze słowami abpa Jędraszewskiego nie zgadza się dominikanin, o. Paweł Gużyński. Na swoim profilu na Facebooku zaapelował, by na adres krakowskiej kurii metropolitalnej masowo wysyłać listy z apelem o honorowe podanie się do dymisji arcybiskupa.

Dlaczego taka metoda? "Kiedy przed wielu laty byłem aktywistą Amnesty International, słaliśmy do różnych instytucji na całym świecie listy w sprawach prześladowanych osób, aby wytwarzać nieustający nacisk. Robiliśmy to tak długo, dopóki sprawa nie znajdowała jakiegoś sensownego finału" - tłumaczy zakonnik.

Jak podkreśla, nie chodzi mu o wewnątrzkościelny bunt. Zdaniem o. Gużyńskiego, jeśli apel o podanie się do dymisji abpa Jędraszewskiego zostanie skierowany "wspólnie, konsekwentnie i z zachowaniem należytego szacunku dla urzędu biskupa", "będzie to miało przynajmniej siłę wyrazu naszej przyzwoitości". Zaproponowaną przez siebie akcję dominikanin określił mianem "katolickiego maratonu pisania listów".

"Nasza własna bierność nas niszczy, dlatego sam zaczynam od jutra, jeden list lub e-mail na tydzień aż do skutku (nawet jeśli będę jedyny)" - zaznacza.

O. Gużyński proponuje następującą treść listu:

"Jego Ekscelencja
Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski

Szanowny Księże Arcybiskupie,
w związku ze skandalicznymi wypowiedziami Księdza Arcybiskupa pod adresem osób LGBT+, w trakcie kazania wygłoszonego w dniu 1 sierpnia br., w 75 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, które nosiły znamiona mowy nienawiści, stojąc w całkowitej sprzeczności z fundamentalną dla każdego Chrześcijanina zasadą miłości do Bliźniego, naruszając tym samym naukę Chrystusa głoszoną przez Kościół Powszechny, którego ksiądz jest Sługą, zwracam się do Księdza Arcybiskupa o przeproszenie za wygłoszone słowa, honorowe podanie się do dymisji i poświęcenie się życiu w ciszy i odosobnieniu.

Z braterskim pozdrowieniem".

Zobacz też:

Kraków: Protest przed kurią. Reakcja na słowa abpa Jędraszewskiego

Prezydent: Abp Jędraszewski ma ogromny szacunek do człowieka, w czwartek mówił o ideologiiReklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje