Reklama

Reklama

NSA: PiS ma ujawnić, jak ustala wysokość składek członkowskich

Partia Prawo i Sprawiedliwość ma ujawnić informacje dotyczące sposobu ustalania wysokości składek członkowskich oraz dokumenty, na podstawie których są one wyliczane - orzekł w czwartek Naczelny Sąd Administracyjny.

Z wnioskiem o udostępnienie tych informacji zwróciła się do PiS Fundacja Instytut Myśli Obywatelskiej im. Stańczyka. Argumentowała, że informacje dotyczące finansowania partii politycznych są jawne.

PiS odmówiło, uznając, że informacje te są sprawą wewnętrzną i nie mają wpływu na sprawy publiczne.

Reklama

Fundacja złożyła wówczas skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Do skargi dołączyło Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich (obecnie Sieć obywatelska - Watchdog Polska).

W październiku ub.r. warszawski WSA oddalił skargę. Uzasadnił, że jawny jest tylko sposób uzyskiwania przez partie zewnętrznych dochodów i wydatków, a składka członkowska to wewnętrzny dochód, więc nie jest on "sprawą publiczną".

Fundacja i Stowarzyszenie zaskarżyły wyrok do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

W czwartek NSA uchylił zaskarżony wyrok WSA. Uznał, że informacje oraz dokumenty dotyczące sposobu ustalania wysokości składek to informacje publiczne (sygn. I OSK 513/13). Sąd wyjaśnił, że uchwała, w której jest ustalana wysokość składki członkowskiej, jest dokumentem o charakterze publicznym, bo pochodzi od organu, który działa publicznie.

Skarbnik Prawa i Sprawiedliwości Stanisław Kostrzewski potwierdził, że z kilku powodów była odmowa udzielenia informacji na temat finansów PiS. Jak podkreślił, pytania nie dotyczyły tylko składek członkowskich. Jak zapewnił, jeśli będzie musiał wykonać wyrok NSA, to go wykona.

Pytany o zasady poboru partyjnych składek Kostrzewski wyjaśnił, że obowiązuje uchwała, która mówi o wysokości zbieranych składek. - Studenci od 5 złotych, od 10 złotych normalni członkowie, funkcyjni mają zwiększone składki, posłowie i senatorowie płacą składki na klub - mówił skarbnik PiS.

Jak podkreślił, zebrane składki przekazywane są na centralne konto, a "zasada jest taka, że składki zebrane w danym okręgu idą na cele tego okręgu".

Dowiedz się więcej na temat: Jarosławk Kaczyński | Prawo i Sprawiedliwość

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy