Reklama

Reklama

Nowy zarząd dolnośląskiej PO bez Grzegorza Schetyny

Rada dolnośląskiej Platformy Obywatelskiej wybrała w poniedziałek wieczorem zarząd regionu tej partii. Nie ma w nim byłego szefa struktur regionalnych Grzegorza Schetyny. Od dziś będzie on szeregowym działaczem PO w regionie. Nadal jednak jest pierwszym wiceprzewodniczącym PO w kraju - zaznaczają jego sojusznicy.

Szef partii na Dolnym Śląsku Jacek Protasiewicz twierdzi, że była to kwestia wcześniejszych ustaleń z Grzegorzem Schetyną. Jak zaznaczył, wspólnie z Bogdanem Zdrojewskim uznali, że nie będą wchodzić do zarządu.

Wszyscy rekomendowani przez Protasiewicza

Reklama

Czterema wiceprzewodniczącymi partii w regionie zostali: posłanka Ewa Drozd, posłowie Stanisław Huskowski i Tomasz Smolarz oraz starosta bolesławiecki Cezary Przybylski. Nowym sekretarzem partii na Dolnym Śląsku został starosta milicki Piotr Lech, zaś skarbnikiem radna powiatu wrocławskiego Dorota Galant.

Zarówno sekretarz, skarbnik jaki i wiceprzewodniczący byli rekomendowani przez przewodniczącego partii w regionie europosła Jacka Protasiewicza.

Dziś wybrano również dziesięciu pozostały członków zarządu. W tej grupie znaleźli się zarówno zwolennicy Protasiewicza, jak i Schetyny. On sam nie zgłosił swojej kandydatury do zarządu partii w regionie. 

Protasiewicz w rozmowie z dziennikarzami powiedział, że proponował Schetynie rolę w zarządzie, ale nie kandydaturę na jednego z wiceprzewodniczących. - Zarówno minister Bogdan Zdrojewski, jak i Grzegorz Schetyna zdecydowali, że nie chcą wchodzić do zarządu - powiedział Protasiewicz.

Po wyborach wybuchła afera

W październiku, podczas zjazdu delegatów partii w Karpaczu, Protasiewicz wygrał ze Schetyną różnicą 11 głosów wybory na przewodniczącego partii w regionie.

Kilka dni po wyborach "Newsweek" ujawnił nagranie, z którego wynika, że poseł PO Norbert Wojnarowski, stronnik europosła Jacka Protasiewicza, obiecuje jednemu z delegatów na zjazd dolnośląskiej PO Edwardowi Klimce załatwienie stanowiska w KGHM. W zamian chce oddania głosu na Protasiewicza.

W kolejnych dniach opublikowano następne nagranie, tym razem film. Według informacji "Newsweeka" poseł Michał Jaros i radny z Polkowic Tomasz Borkowski mieli namawiać delegata do głosowania na Protasiewicza, a w zamian sugerować, że działacz mógłby trafić do rady nadzorczej jednej z państwowych spółek. 

Po doniesieniach medialnych i zawiadomieniu złożonym przez europoseł PO Piotr Borys w sprawie nieprawidłowości podczas wyborów władz dolnośląskiej Platformy, legnicka prokuratura rozpoczęła postępowanie sprawdzające w tej sprawie.

Jak wyjaśniła rzeczniczka legnickiej prokuratury Lilianna Łukasiewicz, "postępowanie sprawdzające toczy się w związku z artykułem 230 paragraf 1 kodeksu karnego, czyli chodzi o ustalenie, czy mogło dojść do obietnicy korzyści majątkowych lub osobistych w zamian za odpowiednie głosowanie podczas wyborów". Śledczy mają czas do 30 listopada na decyzję, czy zostanie wszczęte dochodzenie w tej sprawie.

Po upublicznieniu nagrań Zarząd Krajowy PO zdecydował, że nie będzie powtórnych wyborów władz PO na Dolnym Śląsku; jednomyślnie zawiesił też na trzy miesiące w prawach członków partii zarówno osoby, które nagrały rozmowy ujawnione przez "Newsweek", jak i te, które zostały nagrane. 

Dowiedz się więcej na temat: Grzegorz Schetyna | Platforma Obywatelska | wybory

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje