Reklama

Reklama

Nowy rok szkolny pod znakiem wielkich zmian

4,8 mln uczniów oraz 660 tys. nauczycieli rozpoczyna nowy rok szkolny 2012/2013. Potrwa do 28 czerwca 2013 r. Największe zmiany czekają uczniów klas szkół ponadgimnazjalnych - wkracza tam reforma edukacji wraz z nową podstawą programową nauczania.

Zgodnie z reformą w drugiej i trzeciej klasie szkoły ponadgimnazjalnej uczniowie będą wybierali, których przedmiotów uczyć się będą na poziomie rozszerzonym, a których jako uzupełniających.

Reklama

Osoby, które zdecydują się uczęszczać na przykład do klasy przyrodniczej, politechnicznej lub ekonomicznej, będą miały obowiązkowy przedmiot uzupełniający "Historia i społeczeństwo".

Reforma nauczania historii w liceach wywołała liczne protesty różnych środowisk. Jej krytycy zwracali uwagę, że nie gwarantuje ona, że absolwenci szkół średnich będą znali historię Polski. Po fali protestów minister edukacji zdecydowała się włączyć wątek tematyczny "Ojczysty Panteon i ojczyste spory" jako obowiązkową część przedmiotu "Historia i społeczeństwo".

6-latki do szkoły?

Odsetek sześciolatków, które w roku szkolnym 2012/2013 pójdą do pierwszych klas szkół podstawowych, nie jest większy niż w ubiegłym roku - wynika z danych zebranych przez PAP w kuratoriach oświaty. Obecny rok jest kolejnym, gdy o wieku rozpoczęcia nauki decydują rodzice.

Początkowo wszystkie sześciolatki miały obowiązkowo pójść do szkół już we wrześniu tego roku, ale - zgodnie z zapowiedzią premiera Donalda Tuska z kampanii wyborczej - w styczniu znowelizowana została ustawa o systemie oświaty i wprowadzenie obowiązku szkolnego przesunięto o dwa lata - na wrzesień 2014 r.

Zdaniem rządu, pozwoli to lepiej przygotować się samorządom i szkołom na przyjęcie sześciolatków. We wrześniu 2011 r. ok. 20 proc. rodziców zdecydowało się posłać swoje sześcioletnie dzieci do pierwszej klasy szkoły podstawowej. W 2010 roku szkolnym taką decyzję podjęło ok. 9 proc. rodziców.

Zdaniem samorządowców, z którymi rozmawiali dziennikarze PAP zmiana terminu wprowadzenia obowiązku szkolnego dla dzieci 6-letnich mogła wpłynąć na to, że znaczna grupa rodziców zadecydowała w tym roku, że ich dzieci nie pójdą do szkoły.

Nowe technologie w edukacji

Ogólnopolska inauguracja roku szkolnego 2012/2013 z udziałem minister edukacji Krystyny Szumilas odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 2 im. Królowej Jadwigi w Jarocinie (woj. wielkopolskie).

Inauguracja odbywać się będzie pod znakiem wykorzystywania nowych technologii w edukacji. W ramach uroczystości zaplanowane zostały m.in. krótkie pokazy kilku lekcji prowadzonych z wykorzystaniem najnowszych technologii, np. uczniowie będą dzięki internetowi rozmawiać po angielsku z nauczycielem native speakerem, będą też przy użyciu komputerów komponować muzykę.

Pierwsza lekcja z pierwszą damą

W programie uroczystości jest lekcja wychowania obywatelskiego, którą online poprowadzi pierwsza dama Anna Komorowska, zaprosi też ona młodzież na wirtualną wycieczkę po Belwederze oraz przekaże przesłanie do uczestników inauguracji.

Przewidziano także dyskusję z udziałem minister edukacji, ekspertów, nauczycieli i rodziców o nowych technologiach we współczesnej edukacji.

Prezes Rady Ministrów Donald Tusk weźmie udział w uroczystej inauguracji roku szkolnego 2012/2013 w Sulęczynie (woj. pomorskie). Inauguracja połączona będzie z oddaniem do użytku nowej Szkoły Podstawowej oraz gimnazjum im. Antoniego Abrahama.

POLECAMY:

Możliwy zwrot części kosztów za podręczniki

Szumilas: Po pierwsze uczeń

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje