Reklama

Reklama

"Nowy Polski Ład". Jest zielone światło z Nowogrodzkiej

Kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości zaakceptowało promowany w ostatnich tygodniach przez premiera Mateusza Morawieckiego program "Nowy Polski Ład". O takiej decyzji poinformował szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski.

W środę wczesnym popołudniem odbyło się spotkanie prezydium Kierownictwa Politycznego PiS, a głównym tematem była kwestia nowego programu gospodarczo-społecznego ugrupowania.

Reklama

- Prezydium Komitetu Politycznego zapoznało się z programem Prawa i Sprawiedliwości "Nowy Polski Ład". Program został zaakceptowany. Co prawda będą jeszcze pewne modyfikacje, ale nieznaczne - powiedział Sobolewski po zakończeniu posiedzenia kierownictwa.

Jak dodał, kwestia terminu prezentacji tego programu jest jeszcze ustalana.

Co mówił premier o tym programie?

Mateusz Morawiecki pytany o założenia "Nowego Polskiego Ładu", odparł, że jest to reakcja na zmiany w geopolityce i gospodarce na świecie.

- Podjęliśmy już kilka miesięcy temu ogromny wysiłek analityczny, żeby przebadać, w którym kierunku Polska powinna się rozwijać i gdzie ten rozwój może być w odpowiedni sposób wsparty poszczególnymi instrumentami budżetowymi, fiskalnymi, inwestycyjnymi, monetarnymi czy wreszcie szeroko rozumianej polityki regulacyjnej i gospodarczej - mówił szef rządu.

Wśród celów "Nowego Polskiego Ładu" wymienił m.in. poprawę jakości służby zdrowia. - Także i tutaj dojdzie do daleko idących reform, zmian, które powinny w ciągu dwóch-trzech lat w najbliższych pokazać jakościową zmianę tak, żeby rzeczywiście i dostępność poszczególnych usług, do poszczególnych specjalistów była jak najlepsza - zapewnił premier.

Poinformował, że "Nowy Polski Ład" będzie obejmował także edukację, infrastrukturę, dostęp do usług publicznych, cyfryzację.

- Widzimy, jak rozwijają się Chiny, w jakiej zapaści jest Europa zachodnia czy południowa i czerpiemy lekcje z tych problemów innych, i dobrych doświadczeń jeszcze innych krajów. Jednocześnie to wszystko staramy się ująć w kontekście właściwym dla polskich przemian społeczno-gospodarczych. Na tym właśnie będzie polegał "Nowy Ład", który w ciągu kilku najbliższych tygodni przedstawimy" - powiedział Morawiecki.

Morawiecki poza zasobami własnymi wymienił także środki unijne i krajowy program odbudowy po pandemii jako źródła finansowania "Nowego Ładu". Wśród ewentualnych źródeł wskazywał także na emisję obligacji Skarbu Państwa.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje