Reklama

Reklama

Nowy naczelny "Uważam Rze": Gramy do jednej bramki

Po "trzęsieniu ziemi" w "Uważam Rze" głos zabiera nowy redaktor naczelny gazety. Jan Piński przekonuje, że nie zamierza zmieniać linii tygodnika.

Jan Piński zapewnia, że "dociekliwość i sposób patrzenia na świat" zostaną zachowane. Zapowiada utrzymanie, "a wręcz wzmocnienie niezależności zespołu".

Reklama

Jakiego zespołu? Na razie nie wiadomo. Bo po tym, jak dotychczasowy naczelny Paweł Lisicki został niespodziewanie zwolniony z gazety, razem z nim odeszło 27 publicystów i dziennikarzy. Dlatego nie jest jasne, kto teraz będzie tworzył pismo.

"Uzdrowienie relacji"

Jan Piński w rozmowie z "Rzeczpospolitą" mówi jednak, że jedyną zmianą będzie "uzdrowienie relacji między wydawcą a redakcją" i "zasypanie pęknięcia, które się ostatnio pojawiło".

Bo jak zapewnia: "wszyscy gramy do jednej bramki".

Zaskakujące w kontekście czystek w "Uważam Rze" są słowa o tym, że gazeta będzie teraz "pismem dla wszystkich, którzy cenią prawdę, wolność słowa, swobody obywatelskie". Piński obiecuje, że twórcy pisma będą patrzyć władzy na ręce i będą "zgłębiać drugie dno spraw".

Nowy redaktor naczelny zapowiada także, że zamierza spotkać się ze wszystkimi, którzy po zwolnieniu Lisickiego odeszli z gazety i zaproponować im współpracę. I oświadczył: "Ideowo nic nas nie różni".

"Trzęsienie ziemi" w "Uważam Rze"

Paweł Lisicki od 2006 r. był naczelnym "Rzeczpospolitej", a od 2011 r. także nowego wówczas na rynku tygodnika "Uważam Rze". Po przejęciu Presspubliki przez Gremi Media - spółkę Grzegorza Hajdarowicza - na stanowisku naczelnego "Rzeczpospolitej" Lisickiego zastąpił odwołany niedawno Tomasz Wróblewski. W środę Lisicki został odwołany ze stanowiska naczelnego "Uważam Rze".

Wczoraj wieczorem na portalu wPolityce.pl pojawiło się oświadczenie twórców i autorów "Uważam Rze". "Nie widzimy, po odwołaniu redaktora Pawła Lisickiego, dalszych możliwości współpracy z tym pismem. Nie bierzemy odpowiedzialności za cokolwiek, co pojawiać się będzie pod jego szyldem. Dziękujemy naszym czytelnikom za zainteresowanie i liczymy, że będziemy mogli spotkać się znowu już pod innym tytułem" - napisali.

Pod oświadczeniem podpisali się m.in.: Sławomir Cenckiewicz, Krzysztof Feusette, Cezary Gmyz, Piotr Gociek, Piotr Gontarczyk, Piotr Gursztyn, Jerzy Jachowicz, Igor Janke, Jacek i Michał Karnowscy, Waldemar Łysiak, Marek Magierowski, Robert Mazurek, Piotr Semka, Łukasz Warzecha, Bronisław Wildstein, Piotr Zaremba, Rafał Ziemkiewicz i Piotr Zychowicz.

Nowy redaktor naczelny

Jan Piński to b. szef działu "Polska" tygodnika "Wprost", b. szef "Wiadomości" TVP oraz b. dyrektor Agencji Informacji TVP. We "Wprost" zajmował się tematyką ekonomiczną i dziennikarstwem śledczym. Na internetowych stronach tygodnika można było o nim swego czasu przeczytać: "ostry jak brzytwa (to on ujawnił "taśmy Oleksego")".

W 2011 r. Piński został redaktorem naczelnym "Wręcz przeciwnie"; pismo przestało ukazywać się po wydaniu trzeciego numeru. Ostatnio związany był z redakcją portalu nowyekran.pl.

"Uważam Rze" był wrześniu br. (ostatnie dostępne dane Związku Kontroli Dystrybucji Prasy) drugim pod względem liczby sprzedanych egzemplarzy tygodnikiem opinii w Polsce - 129,9 tys. egz. Wyprzedziła go tylko "Polityka" - 130,2 tys. egz.

Dowiedz się więcej na temat: Nie | media

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama