Reklama

Reklama

Nowy marszałek województwa podkarpackiego

Sejmik woj. podkarpackiego wybrał dziś senatora PiS Władysława Ortyla na nowego marszałka województwa. Za kandydaturą Ortyla było 17 radnych. Kandydat zgłoszony przez rządzącą w sejmiku koalicję SLD, PSL i PO - Mariusz Kawa - dostał 15 głosów. Wcześniej sejmik odwołał dotychczasowego marszałka Mirosława Karapytę, któremu prokuratura w Lublinie postawiła siedem zarzutów korupcyjnych.

Nowy marszałek woj. podkarpackiego ma 59 lat. Jest absolwentem Politechniki Rzeszowskiej. Do 1992 roku pracował w Ośrodku Badawczo Rozwojowym WSK Mielec.

Reklama

W latach 1998-2002 był wicemarszałkiem woj. podkarpackiego, a w latach 2005-07 wiceministrem rozwoju regionalnego. Ortyl jest senatorem od 2005 roku. W obecnej kadencji jest szefem senackiej komisji obrony narodowej.

Karapyta został odwołany


Za odwołaniem Karapyty głosowało 31 radnych; jedna osoba oddała głos nieważny. Wraz z marszałkiem automatycznie odwołano zarząd województwa. Wymagana większość w tym głosowaniu wynosiła 3/5 ustawowego składu sejmiku, w przypadku sejmiku woj. podkarpackiego było to 20 osób.

Wniosek o odwołanie marszałka z funkcji zgłosili miesiąc temu na nadzwyczajnej sesji radni PO, PSL i SLD, którzy tworzą koalicję w samorządzie. W poniedziałkowej sesji nie uczestniczy Karapyta, który przebywa w szpitalu.

Odwołanie Karapyty ma związek z zarzutami, jakie postawiła mu Prokuratura Apelacyjna w Lublinie. Chodzi o siedem zarzutów dotyczących czynów popełnionych w latach 2011-2012.

Karapyta miał przyjąć łapówki w kwotach od 1,5 do 30 tys. zł, łącznie kilkadziesiąt tysięcy złotych. Korzyści przyjmowane przez marszałka miały polegać też na opłaceniu mu pobytu na urlopie za granicą i w Polsce. Dwa zarzuty dotyczą korzyści osobistych w postaci zaspokajania potrzeb seksualnych. Grozi mu 10 lat więzienia.

Lubelski sąd aresztował Karapytę na trzy miesiące, zastrzegając, że ten środek zapobiegawczy ulegnie zmianie, z chwilą złożenia 60 tys. zł poręczenia majątkowego.

Karapyta wpłacił kaucję i wyszedł na wolność. Przed sądem nie przyznał się do popełnienia żadnego z zarzucanych mu czynów. Karapyta wystąpił z Polskiego Stronnictwa Ludowego, ale nie chciał zrezygnować z urzędu marszałka.

W 33-osobowym sejmiku woj. podkarpackiego rządzi koalicja PO, PSL i SLD, która ma 18 radnych. W opozycji są kluby PiS - 12 radnych i Pawicy Rzeczypospolitej - 3.

Dowiedz się więcej na temat: Władysław Ortyl | Prawo i Sprawiedliwość | Podkarpacie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje