Reklama

Reklama

Nowoczesna apeluje do Glińskiego o dymisję. "Amator, który niszczy polską kulturę"

Nowoczesna po raz kolejny apeluje do Piotra Glińskiego o rezygnację z funkcji ministra kultury. Składa też w Sejmie interpelację w związku z wtorkowym odwołaniem szefa Instytutu Adama Mickiewicza Pawła Potoroczyna.

Krzysztof Mieszkowski, poseł Nowoczesnej i były już dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu, powiedział na konferencji prasowej w Sejmie, że ta "fatalna decyzja" ministra jest kolejnym dowodem na to, że "jest to amator, który niszczy polską kulturę".

Reklama

W tym kontekście przypomniał o odwołaniu Grzegorza Gaudena, szefa Instytutu Książki. Mówił też o próbie cenzurowania spektaklu w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Powiedział również, że nie ma żadnych wątpliwości, że Ministerstwo Kultury, za którym stoi minister Gliński, w porozumieniu z urzędem marszałkowskim Dolnego Śląska ustawiło konkurs na dyrektora tego teatru.

Odwołanie szefa Instytutu Adama Mickiewicza

Z komunikatu, który ukazał się na stronach internetowych resortu kultury wynika, że Paweł Potoroczyn został odwołany z funkcji dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza z powodu utraty zaufania kierownictwa ministerstwa oraz z powodu trudności we współpracy "w obliczu nowych wyzwań i konieczności modyfikacji polityki promocji polskiej kultury za granicą".

Krzysztof Mieszkowski nazywa te zarzuty nieprawdziwymi i niezrozumiałymi. "To, co zostało umieszczone na stronie ministerstwa, że Paweł Potoroczyn nie chciał realizować polityki ministerstwa kultury, jest dla mnie całkowicie niezrozumiałe, dlatego, że Instytut nie jest partyjną agendą państwa PiS; reprezentuje wszystkich artystów i polską kulturę i dzisiaj to się niszczy" - powiedział były dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Paweł Potoroczyn pełnił funkcję dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza od 2008 roku. Został odwołany przed upływem kontraktu i już zapowiedział skierowanie tej decyzji do sądu pracy. Nowym dyrektorem tej instytucji został Krzysztof Olendzki, historyk i dyplomata pełniący ostatnio funkcję konsula generalnego RP w Kanadzie.

PO krytycznie o ministrze kultury

Agnieszka Pomaska, posłanka PO, skrytykowała z kolei w środę decyzję resortu kultury o połączeniu Muzeum II Wojny Światowej z powołanym niedawno Muzeum Westerplatte. Pomaska zarzuciła ugrupowaniu rządzącemu chęć zmniejszenia znaczenia placówki.

"Minister Gliński chce zniszczyć to, co budowano przez lata" - powiedziała.

Zdaniem posłanki chodzi także o to, by zwolnić obecnego dyrektora, który od lat piastuje stanowisko i który doprowadził do tego, że prace nad uruchomieniem muzeum dobiegają końca.

"Po to, by wywrócić wszystko do góry nogami PiS demoluje dotychczasową pracę" - mówiła Agnieszka Pomaska.

Nowe Muzeum II Wojny Światowej, będące połączonymi dwoma dotychczas istniejącymi instytucjami, ma zainaugurować działalność 1 grudnia. Minister kultury w swojej decyzji powołał też pełnomocnika do spraw muzeum. Został nim historyk, profesor Zbigniew Wawer.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne