Reklama

Reklama

Nowi ministrowie w rządzie Ewy Kopacz

Premier Ewa Kopacz ogłosiła nazwiska nowych ministrów: zdrowia, skarbu oraz sportu. Bartosza Arłukowicza zastąpi profesor Marian Zembala, Włodzimierza Karpińskiego - Andrzej Czerwiński, a Andrzeja Biernata - Adam Korol.

Ponadto Marek Biernacki został mianowany  koordynatorem ds. służb specjalnych, Anna Nemś - wiceministrem gospodarki. Z kolei Dorota Niedziela obejmie funkcję wiceminister środowiska.

Reklama

Jak oceniasz nowych ministrów? Podyskutuj!

Prof. Marian Zembala, który stanie na czele ministerstwa zdrowia, to kardiochirurg, kierownik Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Resortem sportu będzie kierował Adam Korol - wioślarz, mistrz olimpijski z Pekinu. Natomiast tekę ministra Skarbu Państwa obejmie polityk PO Andrzej Czerwiński, były prezydent Nowego Sącza. 

Anna Nemś, który będzie pełnić funkcję wiceministra gospodarki, to - jak zaprezentowała ją premier działaczka samorządowa, przedsiębiorca i polityk, b. wiceprezydent Zawiercia, posłanka na Sejm VII kadencji, absolwentka wydziału handlu Zagranicznego Akademii Ekonomicznej w Krakowie.

Przedstawiając Dorotę Niedzielę, która zostanie sekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska, Ewa Kopacz mówiła, że  to "absolwentka wydziału medycyny weterynaryjnej na Akademii Rolniczej we Wrocławiu, lekarka weterynarii, od początku kadencji aktywny członek komisji ochrony środowiska, aktywna na forum europejskim, osoba, która zaznaczyła swoją obecność i merytoryką i zaangażowaniem ws. ochrony klimatu".

"Wiedzą, co znaczy służba obywatelom"

- Każda z tych osób (...) wie, co znaczy służba obywatelom, wie, co znaczy ciężka praca i wie, co znaczy znajomość problemów zwykłych ludzi - podkreśliła Kopacz, prezentując nazwiska nowych ministrów.

- Chcę, byście wiedzieli, że to, na czym najbardziej mi zależy, to wasze zaufanie. Dlatego dziś tu, z tego miejsca składam deklarację, że ja i moi ministrowie dzień po dniu, każdego dnia przez 24 godziny na dobę ciężką pracą będziemy o to wasze zaufanie zabiegali - zadeklarowała na koniec spotkania z dziennikarzami premier.

Jako pierwszy nazwiska nowych ministrów poznał dziś Bronisław Komorowski, który spotkał się z Ewą Kopacz w Belwederze. W rozmowach uczestniczył też wicepremier i szef MON Tomasz Siemoniak. 

Joanna Trzaska-Wieczorek podkreśliła, że prezydent "przede wszystkim chciał usłyszeć, czy istnieje stabilna koalicja, zdolna do wzięcia odpowiedzialności za rządzenie krajem".

Ustalono, że powołanie nowych członków Rady Ministrów nastąpi jutro o godzinie 10.00.

Dymisje w rządzie to pokłosie nowej odsłony afery taśmowej. Po ujawnieniu akt z funkcji w rządzie zrezygnowali w ubiegłą środę ministrowie: zdrowia Bartosz Arłukowicz, sportu Andrzej Biernat, skarbu Włodzimierz Karpiński oraz wiceministrowie: skarbu Rafał Baniak, środowiska Stanisław Gawłowski, gospodarki Tomasz Tomczykiewicz. Z funkcji szefa doradców premiera odszedł ponadto Jacek Rostowski, a z funkcji koordynatora służb specjalnych - Jacek Cichocki. Decyzję o rezygnacji z funkcji marszałka Sejmu podjął Radosław Sikorski.

Nazwisko nowego marszałka Sejmu poznamy prawdopodobnie w przyszłym tygodniu. Spekuluje się, że stanowisko to może objąć dotychczasowa rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa- Błońska. W tym kontekście padły też nazwiska Marka Biernackiego i Józefa Zycha.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy