Reklama

Reklama

Nowe leki na liście refundacyjnej. Szansa dla chorych na raka trzustki

Z Nowym Rokiem weszła w życie nowa lista leków refundowanych. Dzięki zmianom poprawi się dostęp do leczenia dla pacjentów cierpiących między innymi na rzadkie choroby płuc oraz niektóre nowotwory.

Zdaniem farmakologa doktora Leszka Borkowskiego, jedną z najważniejszych zmian jest wprowadzenie leku na nieoperacyjnego raka trzustki. Jest to bardzo trudny do leczenia nowotwór, tylko u 15 procent chorych można wykonać operację. 

Reklama

Pozostałych pacjentów nie było do tej pory czym leczyć. Wprowadzony lek wydłuża życie chorym. Są osoby, które żyją 2 lata , co w przypadku nowotworu trzustki jest bardzo dużym sukcesem. 

Doktor Borkowski dodał, że na nowej liście refundacyjnej jest sporo korzystnych zmian, między innymi nowy preparat dla chorych na idiopatyczne włóknienie płuc, mielofibrozę - rzadki nowotwór krwi, zaawansowanego raka podstawnokomórkowego skóry oraz analogi insulin o przedłużonym działaniu dla chorych na cukrzycę. 

Rozszerzona została też lista bezpłatnych leków dla seniorów o insuliny ludzkie. W sumie do najnowszej listy refundacyjnej dodano 84 leki. 

Kolejne zmiany - w marcu.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama