Reklama

Reklama

Nowak: To bardzo dobra wiadomość dla Polski

Polskie środki na budowę dróg są bezpieczne; to bardzo dobra wiadomość dla Polski - tak minister transportu Sławomir Nowak ocenił środową decyzję KE, która odblokowała wypłaty funduszy UE na polskie projekty drogowe.

- To oczywiście bardzo dobra wiadomość, której spodziewaliśmy się od jakiegoś czasu. Od samego początku mówiliśmy, że nasze pieniądze na budowę dróg nie są zagrożone - powiedział w środę Nowak przebywający w Popradzie na polsko-słowackich konsultacjach międzyrządowych.

Reklama

W jego ocenie, odblokowanie Polsce środków na budowę dróg jest jedną z najszybciej podjętych decyzji w tej sprawie przez KE.

- Przedstawiliśmy Komisji wszystkie niezbędne wyjaśnienia. Komisja podzieliła naszą argumentację, więc polskie środki na budowę dróg w tej perspektywie są bezpieczne, bo są mądrze i dobrze zarządzane - podkreślił Nowak.

Pytany, jaki jest obecnie status odblokowanych środków, odparł, że pieniądze te przygotowane są na refundację już wydanych funduszy na drogi już zbudowane.

- Wszystkie te faktury, które wysyłamy do Komisji Europejskiej teraz będą mogły być z powrotem płynnie regulowane, co z punktu widzenia Krajowego Funduszu Drogowego jest dosyć istotne, bo my na bieżąco wydajemy miliardy złotych na budowanie kolejnych odcinków dróg - powiedział Nowak.

Pod koniec zeszłego roku Komisja Europejska wstrzymała refundację 3,5 mld zł na inwestycje realizowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w ramach programów Infrastruktura i Środowisko oraz Rozwój Polski Wschodniej. Według Komisji przy współfinansowanych z funduszy unijnych inwestycjach drogowych mogło dochodzić do nieprawidłowości, polegających na zmowie przetargowej wykonawców.

Komisja zapowiedziała też, że do czasu ich wyjaśnienia nie będą refundowane także dalsze polskie wnioski o płatność. Pozostałe środki UE na projekty zakontraktowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad to ok. 4 mld euro.

Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | drogi | Sławomir Nowak

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne