Reklama

Reklama

Nowa ustawa o IPN już działa. Pozew przeciw argentyńskiemu dziennikowi

Reduta Dobrego Imienia złożyła w warszawskim Sądzie Okręgowym pozew przeciw argentyńskiemu dziennikowi internetowemu Pagina12. Fundacja skorzystała ze znowelizowanej ustawy o IPN.

Organizacja poinformowała na swojej stronie, że powodem pozwania redakcji jest zilustrowanie artykułu o zbrodni na Żydach w Jedwabnem zdjęciem pomordowanych polskich żołnierzy podziemia niepodległościowego. Chodzi o tekst autorstwa Federico Pavlovsky'iego, który ukazał się w centrolewicowym dzienniku 18 grudnia ubiegłego roku. Wykorzystana fotografia została wykonana przez UB. Jest to pośmiertne zdjęcie grupy żołnierzy z oddziału Mieczysława Dziemieszkiewicza "Roja" poległych 25 lutego 1950 roku. 

Działanie argentyńskiego dziennika Reduta Dobrego Imienia nazwała manipulacją, działaniem na szkodę narodu polskiego i naruszeniem dobrego imienia polskich żołnierzy. "To celowe nadużycie, które ma potwierdzić i utwierdzić w czytelnikach polski antysemityzm" - napisała organizacja. Zdaniem Reduty Dobrego Imienia "wydawca dokonując takiego zestawienia wykazał się ogromną ignorancją historyczną, za którą powinien oficjalnie przeprosić wszystkich Polaków". 

Mira Wszelaka, prezes Reduty Dobrego Imienia tłumaczy, że dzięki znowelizowanej ustawie o IPN organizacja może wystąpić jako powód w sprawach sądowych. "Świadkowie wydarzeń nieuchronnie odchodzą, teraz także my jako organizacja możemy wystąpić z pozwem sądowym przeciwko oszczerstwom historycznym. I tak właśnie zrobiliśmy w tym przypadku" - mówi prezes.

Reklama

Czym jest Reduta Dobrego Imienia?

Fundacja Reduta Dobrego Imienia - Polska Liga przeciw Zniesławieniom statutowo zajmuje się troską o dobre imię Polski i dba o prawdę historyczną m.in. w mediach polskich i zagranicznych.

Nowelizacja ustawy o IPN weszła w życie 1 marca. Zgodnie z nią każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do 3 lat.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje