Reklama

Reklama

Nowa inicjatywa PO. Ma przeciwdziałać łamaniu praw obywatelskich

Platforma Obywatelska powołała Biuro Interwencji Obywatelskich, które zajmie się m.in. monitorowaniem przypadków łamania praw obywatelskich i przeciwdziałania takim przypadkom - poinformował w piątek rzecznik PO Jan Grabiec; szefem Biura został poseł Platformy Andrzej Halicki.

Grabiec powiedział w piątek na konferencji prasowej, że za rządów PiS mamy do czynienia z wieloma sytuacjami dotyczącymi łamania praw obywatelskich, które budzą sprzeciw społeczny i wymagają reakcji. Dlatego - poinformował - zarząd Platformy zdecydował o powołaniu Biura Interwencji Obywatelskich.

"Celem nowej instytucji jest ochrona praw obywatelskich; jej szefem został Andrzej Halicki, który będzie koordynował prace Biura" - powiedział rzecznik Platformy. Jak ocenił, w Polsce mamy do czynienia z "wieloma przykładami ingerencji politycznych i wykorzystywania instytucji państwa do zastraszania obywateli, po to, aby nie brali udziału w życiu publicznym".

Reklama

Halicki ocenił, że w Polsce - za rządów PiS - jest coraz więcej przykładów łamania podstawowych zasad demokratycznych i praw obywatelskich.

Poseł PO poinformował, że przy biurach regionalnych PO i biurach poselskich powstanie sieć Biur Interwencji Obywatelskich. Zapowiedział, że Biuro będzie współpracowało z organizacjami pozarządowymi, które zajmują się ochroną praw człowieka.

"Będziemy interweniować, będziemy udzielać pomocy, będziemy zbierać wszystkie przypadki po to, aby nie zostały one w cichości realizowane przeciwko obywatelom (...) nie może być zgody na to, aby w taki sposób, jak dzieje się to dziś, niszczyć to, co było wielką zdobyczą polskiego społeczeństwa obywatelskiego, kochającego wolność. Nie będziemy bierni" - powiedział Halicki.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama