Reklama

Reklama

Nieoficjalnie: Polacy odwołani z Komisji Weneckiej

Konstytucjonalista Ryszard Balicki poinformował na Twitterze o odwołaniu przed rząd polskich członków Komisji Weneckiej. "Polscy członkowie Komisji Weneckiej: prof. H. Suchocka i K. Drzewicki zostali odwołani przez rząd. Na ich miejsce powołano: prof. B. Banaszaka i M. Muszyńskiego" - czytamy we wpisie Balickiego. Informacja nie została jeszcze oficjalnie potwierdzona.

Ryszard Balicki zamieścił informację na Twitterze wczoraj wieczorem.

Reklama

Komisja Wenecka, czyli Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo, jest organem doradczym Rady Europy ds. prawa konstytucyjnego. Składa się z niezależnych ekspertów w dziedzinie prawa konstytucyjnego i międzynarodowego, sędziów sądów najwyższych i trybunałów konstytucyjnych państw członkowskich, członków parlamentów narodowych oraz urzędników służby cywilnej.

Z ramienia Polski w skład Komisji Weneckiej wchodziło dwoje delegatów - była premier Hanna Suchocka, jako pierwsza wiceprzewodnicząca, oraz Krzysztof Drzewicki, profesor Uniwersytetu Gdańskiego.

Członkowie Komisji wybierani są na okres 4 lat, możliwy jest ich ponowny wybór.

Nieoficjalne doniesienia

Konstytucjonalista Ryszard Balicki powołał się na informacje prof. Romana Wieruszewskiego zamieszczone na Facebooku.

Kilka godzin później Balicki napisał, że "informacja o zmianach w Komisji Weneckiej jest dla niego pewna", ale "musi być sprawdzona".

Do nieoficjalnych doniesień odniósł się także Ryszard Petru.


AKTUALIZACJA:

- Polscy członkowie Komisji Weneckiej nie zostali odwołani, tylko z końcem miesiąca dobiegają końca ich kadencje - powiedział w poniedziałek szef MSZ Witold Waszczykowski, potwierdzając, że Hanna Suchocka i Krzysztof Drzewicki kończą działalność w Komisji.

Zobacz więcej tutaj

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama