Reklama

Reklama

Niemiecki konstytucjonalista: Orzeczenie polskiego TK w sprawie aborcji zasługuje na aprobatę

"Odrzucenie przez polski Trybunał Konstytucyjny dopuszczalności przerywania ciąży ze względu na przesłanki embriopatologiczne jest słuszną decyzją, która wynika z konstytucyjnych gwarancji godności każdego człowieka" - pisze niemiecki konstytucjonalista prof. Christian Hillgruber na łamach niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Prawnik dodaje, że obecna sytuacja prawna w Niemczech wymaga pilnej korekty.

"Orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego dobitnie przypomina nam o tym, że zgodnie z konstytucją, która przyznaje każdej i każdemu taką samą godność i takie samo prawo do życia, niepełnosprawność danego człowieka - nawet bardzo daleko idąca - nigdy nie może zostać prawnie uznana za powód do tego, by przed narodzeniem położyć kres jego życiu" - podkreśla Hillgruber w komentarzu opublikowanym na stronach gazety.

Reklama

Wykładający prawo konstytucyjne i wyznaniowe na uniwersytecie w Bonn profesor przypomina argumentację decyzji polskiego TK. Zaznacza, że opierała się ona na stanowisku, że "życie ludzkie stanowi wartość w każdej fazie jego rozwoju", co wynika z konstytucyjnych gwarancji przyrodzonej i niezbywalnej godności każdego człowieka, która jest z kolei źródłem jego wolności i praw. Oznacza to, że również nienarodzone dziecko, jako istota ludzka, ma prawo do niezbywalnej godności i wiążących się z nią praw, w tym prawa do życia - pisze niemiecki prawnik.

TK w Polsce ma "bardzo problematyczną nową obsadę"

Hillgruber wyjaśnia następnie, że zdaniem polskiego TK dopuszczenie przerywania ciąży ogranicza prawną ochronę życia nienarodzonego dziecka, a tego typu ograniczenie musi być "absolutnie konieczne" i odpowiednio uzasadnione. Polski Trybunał zaznacza, że badane przesłanki nie odnoszą się do sytuacji, w której zagrożone byłoby życie i zdrowie matki, a sama diagnoza choroby u płodu nie wystarcza do uzasadnienia przerwania ciąży - przypomina na łamach "FAZ" prawnik. Autor artykułu podkreśla, że polski Trybunał wyraźnie zaznaczył, że państwo powinno udzielić szczególnego wsparcia matkom dzieci z ciężkimi i nieodwracalnymi niepełnosprawnościami.

Oburzenie w kraju i za granicą

Niemiecki prawnik konkluduje, że decyzja polskiego TK, która wywołała ogromne oburzenie w Polsce i poza jej granicami, na pewno również ze względu na "bardzo problematyczną pod względem prawnym nową obsadę" Trybunału "zasługuje na aprobatę".

Hillgruber zaznacza, że "życie żadnego człowieka nie może być przekreślone tylko na podstawie jego kondycji życiowej, choćby była ona związana ze skrajnymi deficytami".

Prawnik dodaje, że obecna sytuacja prawna w Niemczech, która niesłusznie traktuje wskazania embriopatologiczne jako jedne ze wskazań medycznych do przeprowadzenia aborcji, wymaga pilnej korekty.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy