Reklama

Reklama

Niebezpieczna pogoda w Polsce. Podwyższony alert w WOT

W związku z ostrzeżeniami Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) oraz Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB) dotyczącymi burz z gradem i silnego wiatru, w Wojskach Obrony Terytorialnej podwyższony został alert gotowości. Synoptycy wydali w niedzielę (30 sierpnia) ostrzeżenia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia. Nad Polską mogą pojawić się też trąby powietrzne.

IMGW wydał w niedzielę ostrzeżenie trzeciego stopnia przed burzami z gradem i silnymi porywami wiatru. Synoptycy ostrzegają, że możliwe są też trąby powietrzne. 

Najgroźniejsza sytuacja w czterech województwach

"Najgroźniejsza sytuacja niedzielnego popołudnia i wieczora będzie w pasie od województwa opolskiego, śląskiego, łódzkiego, po Mazowieckie. Zostało tutaj wydane ostrzeżenie trzeciego stopnia i istnieje zagrożenie burz z gradem z porywami wiatru do 120 km na godzinę oraz zagrożenie pojawienia się trąb powietrznych" - poinformował synoptyk, hydrolog IMGW Paweł Staniszewski.

Jak dodał, zagrożenie obowiązuje od godz. 17 do godzin nocnych - około godz. 1-2 - i wówczas burze będą wygasać. "Zagrożenie związane jest z przemieszczającym się frontem, który przez te województwa będzie się przemieszczał w kierunku południowo-wschodnim" - podkreślił.

Reklama

"Za frontem znajduje się strefa opadów ciągłych i tutaj opady deszczu w całej zachodniej Polsce będą prognozowane do 50 mm, a ostrzeżenie obowiązuje również cały poniedziałek" - mówił.

"Przed tym frontem, który przemieszcza się na południowy-wschód, znajduje się masa powietrza zwrotnikowego, gorącego, wilgotnego. To jest województwo podkarpackie i tam zanotowaliśmy w niedzielę temperatury ponad 33,8 stopni Celsjusza i tam jest wydane ostrzeżenie przed upałami" - dodał.

Ostrzeżenia IMGW

Najniższy alert - pierwszego stopnia - dotyczący intensywnych opadów deszczu oraz burz, wydano dla województw: dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i północnych regionów Podlasia.

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnymi burzami z gradem obowiązują w województwach: mazowieckim, podlaskim, świętokrzyskim oraz w niektórych regionach województw: lubelskiego, małopolskiego i śląskiego. 

Najwyższy alert - trzeciego stopnia - przed silnymi burzami z gradem wydano dla województw: opolskiego, śląskiego i łódzkiego.

"Czerwony alarm". Podwyższony alert w WOT

"Czerwony alarm ogłoszony został na Opolszczyźnie, Śląsku i Ziemi Łódzkiej. Wiatr w porywach może osiągać tam nawet 120 km na godzinę" - podkreślił płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT.

"Mając na uwadze powyższe ostrzeżenia w Wojskach Obrony Terytorialnej podwyższony został alert gotowości brygad w pasie możliwych do wystąpienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Żołnierze brygad: śląskiej, małopolskiej, świętokrzyskiej, dwóch mazowieckich oraz łódzkiej od godz. 12 pozostają w sześciogodzinnej gotowości do natychmiastowego stawiennictwa" - zaznaczył płk Pietrzak.

Dodał ponadto, że w brygadach wielkopolskiej, lubelskiej, podkarpackiej, podlaskiej i dolnośląskiej podwyższona została gotowość pododdziałów logistycznych oraz obsług pomp, agregatów prądotwórczych i agregatów oświetleniowych. "Siły te będą utrzymywane w gotowości do wsparcia Państwowej Straży Pożarnej i innych zaangażowanych instytucji na wniosek wojewody" - przekazał.

Żołnierze brygad objętych alertem powinni skorygować swoje plany, powiadomić pracodawców, sprawdzić środki łączności i przejrzeć wyposażenie. "Podobnie, jak w poprzednich tego typu sytuacjach, ze stawiennictwa zwolnieni są druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych oraz osoby bezpośrednio dotknięte skutkami kataklizmu" - wskazał rzecznik WOT.

Zwołano sztaby kryzysowe

"Z uwagi na prognozowane wystąpienie bardzo silnego wiatru i burz z gradem w niedzielę po południu wojewodowie w sześciu województwach zwołają posiedzenia sztabów kryzysowych" - poinformował wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker

Wiceminister wyjaśnił, że sztaby zbiorą się w województwach: śląskim, łódzkim, mazowieckim, świętokrzyskim, opolskim i małopolskim.

Do mieszkańców tych województw rozesłano w niedzielę Alerty RCB. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega w nich przed prognozowanymi nawałnicami w pasie od Mazowsza po Opolszczyznę i Małopolskę. RCB apeluje, aby w czasie burz i silnego wiatru nie chować się pod drzewami oraz aby zabezpieczyć rzeczy, które porwane przez wiatr mogą stanowić zagrożenie.

"Weekend upływa pod znakiem burz i nawałnic, z tego powodu prowadzimy działania specjalne, by być przygotowani na skutki żywiołu. Wszystkie podległe służby są w pełnej gotowości i monitorują sytuację, by w razie potrzeby pomóc mieszkańcom" - zapewnił premier Mateusz Morawiecki.

Mobilizacja na Śląsku, zagrożone 24 powiaty

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek zwołał w niedzielę sztab kryzysowy w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach. Dla 24 powiatów wydano trzeci, najwyższy stopień ostrzeżenia przed zapowiadanymi wieczorem i w nocy ekstremalnymi burzami.

Zagrożenie dotyczy powiatów: częstochowskiego z Częstochową, gliwickiego z Gliwicami, kłobuckiego, lublinieckiego, mikołowskiego, myszkowskiego, raciborskiego, rybnickiego z Rybnikiem, tarnogórskiego, wodzisławskiego, Bytomia, Chorzowa, Jastrzębia-Zdrój, Katowic, Piekar Śląskich, Rudy Śląskiej, Siemianowic Śląskich, Świętochłowic, Tychów, Zabrza i Żor.

"Wprowadziliśmy podwyższoną gotowość i wzmocniliśmy zasoby o blisko 80 dodatkowych strażaków. Mamy zapasy agregatów prądotwórczych i worków z piaskiem. Zrobiliśmy przegląd sprzętu. Nawiązaliśmy też kontakt z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej, a wszystkie komendy powiatowe PSP mają być na linii ze starostami" - relacjonował podczas posiedzenia sztabu komendant wojewódzki PSP nadbrygadier Jacek Kleszczewski.

Ryzyko dużych szkód, nawet rozmiaru katastrof

Alert pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. 

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że zjawiska te mogą być zintensyfikowanie i bardziej niebezpieczne. 

Z kolei alert trzeciego stopnia oznacza, że zjawiska meteorologiczne mogą powodować bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje