Reklama

Reklama

Nie żyje Teresa Szafrańska. "Najjaśniejsza postać podziemnej Solidarności"

Teresa Szafrańska zmarła w wieku 63 lat. Była jedną z najważniejszych postaci podziemnej Solidarności na Podbeskidziu. Od kilku lat zmagała się z ciężką chorobą. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w środę w kościele w bielskiej dzielnicy Wapienica.

Teresa Szafrańska, jedna z najważniejszych i najjaśniejszych postaci podziemnej Solidarności na Podbeskidziu, zmarła w niedzielę w wieku 63 lat - poinformowały w poniedziałek służby prasowe NSZZ Solidarność Podbeskidzia.

Odmówiła składania wyjaśnień

Teresa Szafrańska urodziła się 20 sierpnia 1958 r. w Nowym Rybiu koło Limanowej. W 1978 r. ukończyła Technikum Włókiennicze w Bielsku-Białej i podjęła pracę w księgowości w Zakładach Przemysłu Wełnianego Krepol w Bielsku-Białej. Tam jesienią 1980 r. wstąpiła do NSZZ Solidarność.

Po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce włączyła się w działalność podziemnej Regionalnej Komisji Wykonawczej "Trzeci Szereg" NSZZ Solidarność Regionu Podbeskidzie. Zajmowała się zbieraniem i rozdziałem składek związkowych z zakładów pracy, gromadzeniem informacji oraz redagowaniem, wydawaniem i kolportażem podziemnych pism "Solidarność Podbeskidzia" i "Serwis Informacyjny RKW".

Reklama

Za działalność została aresztowana 19 października 1983 r. Jako jedna z nielicznych odmówiła składania jakichkolwiek wyjaśnień. Z aresztu została zwolniona 31 maja 1984 r., a dwa miesiące później postępowanie karne zostało umorzone na mocy amnestii.

Działalność podziemna

Po zwolnieniu z aresztu nie została przyjęta do pracy w Krepolu. W latach 1985-1986 pracowała jako kancelistka w parafii św. Maksymiliana Kolbego w Bielsku-Białej Aleksandrowiczach, a w latach 1986-1988 jako księgowa w bielskim Pogotowiu Opiekuńczym.

Równolegle kontynuowała działalność podziemną: w latach 1984-1989 była redaktorką "Solidarności Podbeskidzia" i uczestniczką Duszpasterstwa Ludzi Pracy przy parafii św. Mikołaja. W latach 1988-1989 zaangażowała się w działalność Solidarności Polsko-Czechosłowackiej.

Od stycznia 1989 r. była współorganizatorką regionalnych struktur Solidarności. Od kwietnia 1989 r. do czerwca 1991 r. była sekretarką w zarządzie regionu Podbeskidzie NSZZ Solidarność.

Ciężka choroba

W następnych latach pracowała m.in. jako radca w bielskiej delegaturze Ministerstwa Skarbu Państwa, inspektor w bielskim oddziale ZUS, sprzątaczka w Karpackiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Bielsku-Białej oraz jako pomoc w parafii Wniebowzięcia NMP w Milówce. Przez kilka lat była bezrobotna. Od 2018 r. przebywała na emeryturze.

Za swą działalność Teresa Szafrańska została uhonorowana tytułem Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Wolności i Solidarności, a także tytułem Zasłużona dla Solidarności Podbeskidzia.

Od kilku lat zmagała się z ciężką chorobą.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w środę w kościele w bielskiej dzielnicy Wapienica.

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje