Reklama

Reklama

Nie żyje prof. Piotr Francuz. Miał 60 lat

W wieku 60 lat zmarł prof. Piotr Francuz, psycholog, były dyrektor Instytutu Psychologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i wykładowca związany z tą uczelnią przez ponad 40 lat.

O śmierci profesora poinformował w niedzielę (15 listopada) KUL. 

Reklama

Jak podkreślono w komunikacie, "był cenionym wykładowcą, wyróżnianym przez swoich studentów m.in. honorowymi tytułami Mentor Roku, Osobowość Roku, a w roku 2011 za 'postawę wzbudzającą szacunek oraz uznanie studentów' otrzymał także miano 'Wykładowcy Roku', nadane przez Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej".

Autor unikatowych badań

Uczelnia przypomniała, że prof. Piotr Francuz "prowadził zajęcia z psychologii percepcji, uczenia, pamięci, myślenia, decyzji, psychologii eksperymentalnej, poznawczej psychologii mediów i komunikacji społecznej oraz psychologii procesów poznawczych".

Wśród jego zainteresowań badawczych "znajdowała się problematyka rozumienia przekazów wizualnych, w szczególności obrazów malarskich i audiowizualnych, w perspektywie psychologii i neuronauki poznawczej" - zaznaczono. "Był autorem unikatowych w kraju psychologicznych badań eksperymentalnych, prowadzonych we współpracy z TVP, nad wpływem struktury mediów audiowizualnych na umysł odbiorcy" - napisano.

Uczelnia podała też, że wykładowca "był autorem, redaktorem i współredaktorem ponad 20 książek oraz ponad 100 artykułów w czasopismach ogólnopolskich i międzynarodowych, w tym w renomowanych czasopismach naukowych z tzw. listy filadelfijskiej, z zakresu psychologii poznawczej i neuronauki, metodologii psychologii i komunikowania za pośrednictwem mediów wizualnych".

Wiele nagród

Jak zaznaczył KUL, osiągnięcia naukowca były wielokrotnie nagradzane. 

"Otrzymał m.in. Nagrodę im. Władysława Witwickiego, Polskiej Akademii Nauk za wybitne osiągnięcia naukowe w 2016 roku w dziedzinie psychologii, Nagrodę Teofrasta za najlepszą naukową książkę psychologiczną w roku 2013 ('Imagia, w kierunku neurokognitywnej teorii obrazu'), Nagrodę Polskiego Towarzystwa Neuropsychologicznego 'Copernicus Prize 2012', za wyróżniające osiągnięcia w rozwoju neuronauki w Polsce" - czytamy.

Według komunikatu obok pracy naukowo-dydaktycznej prof. Piotr Francuz "podejmował zadania organizacyjne". "M.in. kierował Ośrodkiem Psychologicznych Analiz Komunikowania Społecznego, był Prezesem Stowarzyszenia Rodzin Dzieci z Uszkodzeniem Mózgu w Lublinie, Przewodniczącym Zespołu Stałego Ekspertów Narodowego Centrum Nauki w dziale nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce, członkiem Komitetu Psychologii Polskiej Akademii Nauk oraz Agencji Stolicy Apostolskiej do Spraw Oceny i Promocji Jakości Kształcenia na Uniwersytetach i Wydziałach Kościelnych (AVEPRO)" - napisano.

Piotr Francuz zmarł w sobotę 14 listopada. Miał 60 lat.

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy