Reklama

Reklama

Nie żyje prof. Mirosław Pietkiewicz

We wtorek w Łodzi w wieku 87 lat zmarł prof. Mirosław Pietkiewicz - nestor polskich organistów, związany z łódzką Akademią Muzyczną, w której prowadził klasę organów i pełnił funkcje prorektora oraz kierownika Katedry Organów, Klawesynu i Muzyki Dawnej.

- Zapamiętamy profesora jako wybitnego artystę, pedagoga, erudytę, człowieka życzliwego, obdarzonego wyjątkowym, acz wysmakowanym poczuciem humoru, który był zawsze blisko nas i wszechstronnie formował nasze, nie tylko artystyczne, postawy i charaktery. Będzie nam go brakować - przekazał we wtorek absolwent klasy prof. Pietkiewicza, organista prof. Piotr Grajter, wykładowca w Akademii Muzycznej w Łodzi i Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Reklama

Mirosław Pietkiewicz - urodzony w Łodzi 4 września 1933 roku - był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi w zakresie muzyki organowej i teorii muzyki. W 1967 roku odbył studia w Królewskim Flamandzkim Konserwatorium Muzycznym w Antwerpii w klasie prof. Flora Peetersa i otrzymał dyplom z I nagrodą.

Nestor polskich organistów

Występował podczas licznych festiwali organowych w Polsce i w Europie. Był pierwszym wykonawcą ponad 20 utworów polskich kompozytorów współczesnych, m.in. Tomasza Kiesewettera, Jerzego Bauera, Tadeusza Paciorkiewicza, Bronisława Kazimierza Przybylskiego. Dokonał szeregu nagrań radiowych i płytowych. Był konsultantem budowy organów w Toruniu, Bydgoszczy, Inowrocławiu i Łodzi. Wraz z prof. Zbigniewem Friemanem był inicjatorem i organizatorem Łódzkiej Orkiestry Kameralnej "Pro Musica".

W Akademii Muzycznej w Łodzi przez szereg lat prowadził klasę organów, a w latach 1994-2003 był kierownikiem Katedry Organów, Klawesynu i Muzyki Dawnej. W latach 1981-87 oraz 1990-93 piastował godność prorektora, a także kierownika filii łódzkiej uczelni w Bydgoszczy.

W 1988 roku zainicjował doroczny cykl koncertów "Muzyka w Starym Klasztorze" w kościele św. Antoniego w łódzkich Łagiewnikach; był też kierownikiem artystycznym festiwalu "Muzyka u św. Teresy" w Łodzi oraz Festiwalu Organowego w Inowrocławiu (do 1991 roku).

Laureat licznych nagród

Prof. Pietkiewicz był laureatem nagród i odznaczeń, m.in. Srebrnego i Złotego Krzyża Zasługi, Krzyża Kawalerskiego i Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski, Medalu Komisji Edukacji Narodowej, Srebrnego Medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2006), Honorowej Odznaki Miasta Łodzi, tytułu Zasłużony Działacz Kultury.


Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama