Reklama

Reklama

Nie żyje Jerzy Pilch. Wybitny pisarz zmarł w wieku 67 lat

Nie żyje Jerzy Pilch - wybitny pisarz, publicysta, dramaturg i scenarzysta filmowy. Zmarł w wieku 67 lat - informuje "Gazeta Wyborcza". Był jednym z najpopularniejszych polskich pisarzy współczesnych.

Jak podaje "Gazeta Wyborcza", Jerzy Pilch zmarł w swoim domu w Kielcach w piątek po południu (29 maja). Od lat zmagał się z chorobą Parkinsona, a w ostatnim tygodniu miał problemy z ciśnieniem. 

Reklama

- Do ostatnich chwil życia był świadomy. Był ciepłym, czułym człowiekiem. Kochał życie, nie był samotnikiem, jak próbowano go przedstawiać - powiedziała w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" żona Pilcha, Kinga.

Jerzy Pilch urodził się 10 sierpnia 1952 r. w Wiśle, na Śląsku Cieszyńskim, w rodzinie ewangelickiej. Mieszkał tam do 10. roku życia, potem wraz z rodzicami przeniósł się do Krakowa. Ukończył studia z filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. 

Na początku lat 80. zaczął publikować felietony w "Tygodniku Powszechnym". Ukazywały się one przez niemal dekadę i zyskały mu opinię jednego z najwybitniejszych polskich felietonistów. Pilch traktował "Tygodnik" jako swoją macierzystą redakcję, podziwiał ludzi, z którymi zetknął się w krakowskiej redakcji na Wiślnej. W marcu 1999 r. przeniósł się ze swoimi felietonami na łamy "Polityki", w latach 2006-2009 ukazywały się one w "Dzienniku", a później - w "Przekroju".

Pierwszą książkę Pilcha - "Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej" - uhonorowano nagrodą Fundacji im. Kościelskich. Cztery jego książki były nominowane do Literackiej Nagrody Nike. Nagrodę tę przyniosła mu w 2001 r. książka "Pod Mocnym Aniołem". Pilch był też laureatem nagrody Paszport "Polityki" w 1998 r. za powieść "Bezpowrotnie utracona leworęczność".

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama