Reklama

Reklama

Nie żyje Andrzej Żak. Pisarz, dramaturg i poeta odszedł w wieku 79 lat

W piątek, w wieku 79 lat, zmarł Andrzej Żak - poinformowała Elżbieta Żak. - Był powieściopisarzem, autorem wielu sztuk teatralnych i telewizyjnych dla dzieci. Świetne pióro, świetny Człowiek, jako terapeuta pomógł wielu, wielu ludziom. Wielki żal - stwierdziła pisarka, krytyczka literacka i teatralna Liliana Bardijewska.

Andrzej Żak urodził się na Śląsku w 1942 r. Był pisarzem i energoterapeutą, autorem kilkudziesięciu książek i wielu sztuk teatralnych i telewizyjnych dla dzieci i młodzieży. Do zainteresowania tą dziedziną twórczości zachęcili go Jan Sztaudynger i Alfred Szklarski.

Debiutował jako autor tomików poetyckich w latach 60., a na antenie radiowej na początku lat 80. cyklem słuchowisk "Dziwny tydzień".

Jako autor lubił się poruszać na granicy między światem realnym i baśniowym, co zaowocowało wieloma powieściami z gatunku fantasy. Najważniejsze wśród nich to trylogia ("Władca czasu", "Talizman", "Smoki") umieszczona na Złotej Liście Książek Fundacji ABC oraz powieści "Oliver i niewidzialna wyspa" oraz "Brajan i ogniowe smoki".

Reklama

Żak był także autorem powieści przygodowych: "Paradoks bazyliszka", "Gwiazda zero", "Natka, Koko i tajemnica złotego pociągu", "Złoto mistrza Sędziwoja", "Tajemnica lampy Aladyna" oraz trylogii - "Kapelusz kapitana Drake'a", "Amarilla - weekend w kapeluszu" i "List gończy".

W swoim dorobku literackim miał również zbiory wierszy dla najmłodszych, m.in. tomy "Olimpiada zwierząt" i "Wyspa baśni".

Jego sztuki były wystawiane za granicą

Był autorem baśni, które opublikował w zbiorach "Baśnie polskie" i "Baśnie śląskie". Tematyce śląskiej poświęcona była też jego najnowsza powieść dla najmłodszych pt. "Pan Hadyna i magiczna ławeczka". Ostatnie lata zaowocowały powieściami związanymi z niepodległością - "Kasztanka", "Szablą odbierzemy" oraz "Orzełek w koronie".

Jako dramaturg był związany przede wszystkim z katowickim Teatrem Lalek "Ateneum", gdzie miały miejsce prapremiery jego najważniejszych sztuk: "Skarbnikowy dar", "Wielka Nowina", "Tezeusz i Ariadna", "Kalinowy dwór". Ponadto współpracował z warszawskim Teatrem Baj i kieleckim Teatrem Lalki i Aktora "Kubuś".

Jego sztuki wystawiane były we Francji, w Czechach i w Bułgarii. Realizacji telewizyjnej doczekały się dwa utwory - "Władca czasu" i "Pierścień czarodzieja".

Andrzej Żak zajmował się również bioenergoterapią. Był autorem kilkunastu poradników medycyny naturalnej, takich jak: "Zdrowie bez leków", "Zdrowie za darmo", "Kalendarze zdrowia", "Dzienniki zdrowia" i "Zdążyć przed rakiem".

Przekaż 1 proc. na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje