Reklama

Reklama

"Newsweek": Joanna Mucha chce detronizacji Grzegorza Schetyny

Joanna Mucha zgłosiła chęć walki o detronizację Grzegorza Schetyny. W partii mówią: Jej nie zaszkodzi, Platformie nie pomoże - pisze "Newsweek". Tygodnik przypomina wypowiedź Muchy sprzed 4 lat, że Schetyna władzy nie odda. "Władzę się w polityce bierze" - podkreśliła wtedy.

Newsweek przypomina, że "po przegranych wyborach parlamentarnych przewodniczący PO od razu dał do zrozumienia, że na dobrowolną dymisję nie ma co liczyć". "Jedyną osobą, która z otwartą przyłbicą rzuciła mu rękawicę, jest Joanna Mucha. O pokolenie młodsza, niezwiązana z żadną partyjną koterią, od 20 lat w polityce" - czytamy w tygodniku, który przypomina jej wcześniejsze wypowiedzi na ten temat.

"Grzegorz Schetyna nam władzy nie odda. Władzę się w polityce bierze" - mówiła Mucha w jednym z wywiadów. W innym przekonywała: "Bez zmian przewodniczącego Platforma Obywatelska nie ruszy do przodu. Jeśli dziś nie zdecydujemy się na zmianę lidera, to oddamy pole lewicy, a my będziemy schnąć".

Reklama

Newsweek przytacza też wypowiedź posłanki sprzed 4 lat, która odnosiła się do wyboru Schetyny na szefa partii: "To, że Grzegorz Schetyna rządzi Platformą, wynika z tego, że nikt z nas nie był na tyle odważny, żeby doprowadzić rywalizację do końca". Tygodnik przypomina, że w głosowaniu wzięło wtedy udział tylko 52 proc. działaczy.

"Jeden z polityków PO" bardzo dobrze ocenił pojawienie się takiego głosu Muchy, ale dodał, że "Joasia jest solistką i nawet w grupie tzw. młodych nie potrafiła zbudować zaplecza". "A bez tego, jej deklaracja to ułańska szarża przeciwko czołgom" - podkreślił anonimowy rozmówca tygodnika.

"Newsweek" przypomina, że do wielkiej polityki Joannę Muchę "wciągnął" Janusz Palikot w 2005 roku, jednak w Sejmie ich drogi się rozeszły. Palikot zaproponował, by wystartowała w wyborach prezydenta Lublina w 2010 r., by potem oświadczyć, że to był "tylko primaaprilisowy żart".

"Mucha odpisała mu: 'Wara'. On jej, że nie jest psem i zamieścił na swoim blogu kreskówkę zatytułowaną 'Mucha nie siada', której główna bohaterka - mucha, przelatuje nad palnikiem gazowym, traci skrzydełka i stwierdza: 'No to se, k..., polatałam'. Partyjni koledzy długo mieli powody do żartów" - przypomina Newsweek.

I dodaje, że Mucha lubi powtarzać, że "kobieta musi wydrapać sobie pozycję". "Gdy zostawała ministrem, Tusk zachwalał ją: 'Ekonomia, zarządzanie, bezbłędny angielski... Raczej jej nie zaczepiać, ponieważ ma to związek ze sztukami walki'" - przypomina tygodnik. "Joanna Mucha ma niebieski pas w karate. "Schodziłam z maty dopiero, gdy mdlałam" - przyznała w jednym z wywiadów - czytamy.

Publikację kończy wypowiedź "partyjnej koleżanki Joanny Muchy". "To nasz Piotruś Pan w spódnicy. Deklaracja o gotowości do detronizacji Schetyny jej nie zaszkodzi, ale Platformie nie pomoże".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne