Reklama

Reklama

Najnowszy sondaż. PiS traci, PO na pozycji lidera

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w sierpniu, 25 proc. głosów zdobyłaby PO, a 24 proc. PiS - wynika z sondażu CBOS przekazanego we wtorek PAP. Do Sejmu weszłyby jeszcze: SLD z 9 proc. poparcia i PSL - 5 proc. Platforma Obywatelska zanotowała wzrost poparcia o 1 punkt proc. (z 24 do 25 proc.) w stosunku do analogicznego badania z lipca; poparcie dla PiS w tym czasie spadło o dwa punkty procentowe - z 26 do 24.

CBOS podkreśla, że w sierpniu zanotowano niewielki spadek notowań PiS, co okazało się wystarczające do zmiany lidera. Według twórców sondażu, może to świadczyć o tym, że w obecnym układzie sił bliżej jest do "stanu chwiejnej równowagi" niż do wyraźnej przewagi jednej z dwóch najważniejszych partii.

Reklama

Według autorów badania takie notowania PO w sierpniu mogą być związane ze zwiększoną obecnością tego ugrupowania w mediach; jest to skutek "nietypowej" wewnętrznej kampanii, związanej z wyborami lidera partii.

Do Sejmu weszłyby jeszcze: SLD z 9 proc. poparciem (wzrost o 2 punkty proc.) oraz PSL - 5 proc. (bez zmian).

Poniżej 5-procentowego progu wyborczego znalazły się: Ruch Palikota - 2 proc. (o 1 punkt procentowy mniej niż w lipcu), Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego i Solidarna Polska (które uzyskały po 2 pkt proc., bez zmian) oraz PJN, która uzyskała 1 proc. głosów (bez zmian).

CBOS zwraca uwagę, że poparcie dla partii zostało policzone na podstawie odpowiedzi tych osób, które zadeklarowały, że na pewno wzięłyby udział w wyborach. W pierwszej dekadzie sierpnia chęć udziału w wyborach zadeklarowało 52 proc. dorosłych Polaków, o 7 punktów procentowych mniej niż w lipcu.

19 proc. badanych przez CBOS wskazało, że nie wie, czy wzięłoby udział w wyborach, 28 proc. - że na pewno nie poszłoby do urn.

CBOS zaznacza, że najwyraźniejszą zmianą zanotowaną w sierpniowym badaniu jest duży spadek deklarowanej frekwencji wyborczej, najniższej od czasu wyborów w 2011 r. Gdyby nie okres wakacyjny - zauważają twórcy sondażu - można by mówić o wzroście zniechęcenia Polaków do partii politycznych i wyborów.

Sondaż CBOS przeprowadzono w dniach 1-12 sierpnia na liczącej 904 osoby reprezentatywnej próbie losowo wybranych dorosłych mieszkańców Polski.

Inny sondaż, inne wyniki

Co ciekawe, z sondażu Homo Homini przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej" wynika, iż  na PiS chce głosować 34 proc. Polaków, a na PO - 26 proc, a do Sejmu dostałyby się jeszcze SLD (14 proc.) oraz PSL i RP (po 6 proc.).

Co oznacza, że w porównaniu z badaniem z 19 lipca z 6 do 8 pkt proc. wzrosła przewaga PiS (wzrost poparcia o 3 pkt proc.) nad PO (1 pkt. proc. więcej).

Dowiedz się więcej na temat: CBOS | lider | Platforma Obywatelska | sondaże | Prawo i Sprawiedliwość

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje