Reklama

Reklama

Najnowszy sondaż Kantar. Zjednoczona Prawica wyraźnie na czele

W grudniu na PiS i partie tworzące Zjednoczoną Prawicę chce głosować 39 proc.; na Koalicję Obywatelską głos zamierza oddać 26 proc. badanych, na Lewicę - 11 proc., na PSL-Koalicję Polską - 8 proc. a na Konfederację 6 proc. - wynika z najnowszego sondażu Kantar.

W grudniu 66 proc. respondentów deklaruje chęć udziału w wyborach do Sejmu, przy czym 28 proc. badanych jest zdecydowana w tej kwestii, a 38 proc. z respondentów raczej planuje głosowanie. Przeciwne stanowisko wyraża 25 proc. badanych; 12 proc. osób z tej grupy zapowiada, że raczej nie pójdzie głosować, a 13 proc. deklaruje, że zdecydowanie nie weźmie udziału w wyborach. 9 proc. Polaków jeszcze nie wie, czy odda swój głos w wyborach.

Reklama

W porównaniu do wyników z listopada, w grudniu o 5 pkt proc. spadł odsetek osób zdecydowanie zamierzających głosować, przy jednoczesnym wzroście o 6 pkt proc. odsetka osób wskazujących, że raczej wezmą udział w wyborach. O 3 pkt proc. spadła liczba deklarujących, że raczej nie wezmą udziału w wyborach. 

Odsetek osób, które zdecydowanie nie zagłosują, podobnie jak odsetek osób niezdecydowanych wzrósł o 1 pkt proc.

Na kogo chcą głosować wyborcy?

39 proc. respondentów, którzy zadeklarowali gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu zamierza głosować na Zjednoczona Prawice (Prawo i Sprawiedliwość razem z Solidarną Polską i Porozumieniem).

Koalicja Obywatelska uzyskała poparcie na poziomie 26 proc. Do Sejmu dostałaby się również Lewica, uzyskując 11 proc. głosów, jak również PSL-Koalicja Polska razem z Kukiz’15 (8 proc.) oraz Konfederacja (6 proc).

W porównaniu do wyników z poprzedniego miesiąca, w grudniu wszystkie partie utrzymują poparcie na podobnym poziomie. W przypadku Zjednoczonej Prawicy nastąpił nieznaczny wzrost poparcia o 1 pkt proc. Podobny, nieznaczny wzrost odnotowywała Lewica oraz PSL. Poparcie Koalicji Obywatelskiej spadło o 1 pkt proc., zaś poparcie dla Konfederacji się nie zmieniło.

Spośród osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, 10 proc. nie potrafiło zdecydować, na kogo oddałoby głos. Jest to wynik o 2 pkt proc. niższy niż w listopadzie.

Kantar przeprowadził sondaż w dniach 6 - 11 grudnia 2019 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 971 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat. Preferencje partyjne były obliczane dla próby 646 osób deklarujących "zdecydowanie" lub "raczej" zamiar uczestniczenia w wyborach.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje