Reklama

Reklama

Nagroda dla abp. Wielgusa - oburzenie w Kościele

Były metropolita warszawski abp Stanisław Wielgus ma odebrać w piątek nagrodę Towarzystwa Naukowego KUL. Część środowiska związanego z Kościołem jest oburzona - donosi "Rzeczpospolita".

Nagroda im. ks. Idziego Radziszewskiego, założyciela i pierwszego rektora lubelskiej uczelni, przyznawana jest co roku od 34 lat przez Towarzystwo Naukowe KUL "za wybitne osiągnięcia naukowe w duchu humanizmu chrześcijańskiego".

Reklama

Wśród dotychczasowych laureatów znajdują się m.in. prof. Władysław Tatarkiewicz, abp Józef Życiński, prof. Marek Safjan, ks. prof. Michał Heller.

Informacja o nagrodzie dla abp. Wielgusa zdziwiła ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, który wydarzenie skomentował na swoim blogu. "Moje zdziwienie polega na tym, że nagroda ta jest tylko dla Jego Ekscelencji, a nie dla oficerów Służby Bezpieczeństwa, którzy go przez wiele lat prowadzili. Ich zasługi na tym polu są przecież nieocenione" - napisał. Oburzony jest też senator PO, rektor Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera Jarosław Gowin.

Prezes TN KUL ks. prof. Augustyn Eckmann wyjaśnia, że towarzystwo zajmuje się dorobkiem naukowym, a nie polityką i przyznając nagrodę abp. Wielgusowi brało pod uwagę przede wszystkim jego działalność w czasach, gdy był rektorem KUL.

"Rz" przypomina, że abp Wielgus od 5 do 7 stycznia 2007 r. był metropolitą warszawskim, ale zrezygnował z tej funkcji po ujawnieniu informacji o jego współpracy z SB.

Dowiedz się więcej na temat: "Oburzeni" | Wielgus | KUL | oburzenie | nagroda

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy