Reklama

Reklama

Muzeum Historii Żydów Polskich otrzymało 20 mln złotych od Kulczyk Holding

20 mln zł na budowę wystawy głównej powstającego w Warszawie Muzeum Historii Żydów Polskich przekazał dom inwestycyjny Jana Kulczyka. - Dzięki tej darowiźnie problemy związane z finansowaniem ekspozycji muzeum przechodzą do historii - uważa minister kultury.

Umowę w sprawie darowizny podpisali w poniedziałek w Warszawie minister kultury Bogdan Zdrojewski i prezes firmy Jan Kulczyk. Dwudziestomilionowe wsparcie zostanie w całości przeznaczone na realizację Wystawy Głównej Muzeum Historii Żydów Polskich.

Reklama

Zdrojewski podkreślił, że jest to najwyższe dotąd jednorazowe, indywidualne wsparcie finansowe przekazane na rzecz tego muzeum. - To sprawa bez precedensu. Ta kwota zamyka prawie proces pozyskiwania sponsorów przez stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny na rzecz wystawy głównej - powiedział minister.

Minister tłumaczył, że finansowanie wystawy w pewnym momencie napotkało trudności. - Na świecie mieliśmy kryzys ekonomiczny, środki pozyskiwano wolniej i w mniejszej wysokości, pojawiła się luka na poziomie 25-27 mln zł. Teraz zostanie ona wypełniona - zauważył.

Za dwa dni, w środę, ogłoszona zostanie informacja o kolejnej dotacji dla Muzeum Historii Żydów Polskich, która ma wspomóc prace nad wystawą główną placówki - dotacja pochodzi od Taube Philanthropies i Fundacji Koret.

- To będzie kwota - siedmiu milionów (dolarów - red.). W ten sposób zamkniemy proces finansowania powstawania ekspozycji głównej - zapowiedział Zdrojewski.

"Cały czas rozmawiamy"

Minister odniósł się również do sprawy powołania dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich - rozmowy w tej sprawie toczą się od kilku miesięcy pomiędzy organizatorami placówki.

- Cały czas rozmawiamy i muszę przyznać, że to trudny temat. (...) Kandydat na stanowisko dyrektora, pozytywnie zaopiniowany przeze mnie, przez panią prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz i Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny, musiał niestety - z powodów osobistych, nie związanych z muzeum - się wycofać i nie przyjął propozycji objęcia funkcji szefa muzeum w lipcu - tłumaczył minister.

Pełnomocnikiem ministra ds. otwarcia muzeum jest Waldemar Dąbrowski.

Jan Kulczyk, pytany w poniedziałek o powody swej decyzji o przekazaniu darowizny, podkreślał, że "życie to nie tylko biznes". - Musimy pamiętać o tym, co było i o tym, że nic tak bardzo nie łączy jak wspólna historia - tłumaczył. Biznesmen nie wykluczył kolejnych darowizn na rzecz tej placówki.

Szacunkowy koszt inwestycji infrastrukturalnych - tj. budowy siedziby muzeum i wystawy głównej - to ponad 320 mln złotych.

Wystawa główna Muzeum Historii Żydów Polskich będzie składała się z ośmiu galerii, które na powierzchni ponad 4 tys. mkw. zobrazują tysiącletnią historię społeczności żydowskiej osiadłej na ziemiach polskich.

Muzeum Historii Żydów Polskich jest instytucją kultury utworzoną na podstawie umowy zawartej w 2005 r. przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, prezydenta m.st. Warszawy i Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Placówka powstaje naprzeciwko Pomnika Bohaterów Getta. Ma zostać otwarta w drugiej połowie 2013 roku.

Dowiedz się więcej na temat: minister kultury | historia | Jan Kulczyk | muzeum

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje