Reklama

Reklama

MSZ zwraca się do Fundacji Otwarty Dialog o nadesłanie wyjaśnień

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zwróciło się do Fundacji Otwarty Dialog o niezwłoczne nadesłanie wszystkich uchwał fundacji przyjętych w latach 2013-2017 oraz o szereg wyjaśnień - poinformowało w czwartek Biuro Rzecznika Prasowego resortu.

W piśmie skierowanym do prezes zarządu Fundacji "The Open Dialog Foundation" Ludmiły Kozłowskiej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych "realizując obowiązek nadzoru nad fundacją - zwróciło się przede wszystkim o niezwłoczne przesłanie wszystkich uchwał zarządu fundacji przyjętych od 2013 r. do dziś".  

Ponadto, jak czytamy w komunikacie, MSZ zwróciło się o wyjaśnienie, "dlaczego na oficjalnym profilu fundacji na Facebooku umieszczane są informacje nawołujące do nielegalnych działań, takich jak zachęcanie do niewywiązywania się z obowiązku uiszczania podatków".  

Reklama

"Ministerstwo zwróciło się też o wyjaśnienie przyczyn publikacji przez przedstawicieli fundacji w mediach społecznościowych treści będących personalnymi atakami wymierzonymi w konkretne osoby" - podkreślono.  

O sprawie wcześniej napisał portal wPolityce.pl, który poinformował, że z wnioskiem o wszczęcie kontroli w sprawie działań Fundacji Otwarty Dialog zwrócił się minister Mariusz Kamiński. Jak zaznaczył portal, koordynator służb specjalnych zwrócił się do MSZ w sprawie apelu Bartosza Kramka z FOD, który na Facebooku apelował o zaangażowanie w obalenie polskiego rządu.  

"Ostatnie działania Fundacji oraz Bartosza Kramka, zasiadającego w jej władzach, budzą wątpliwości dotyczące naruszania statutu Fundacji, a nawet polskiego prawa" - cytuje w wPolityce.pl uzasadnienie wniosku Kamińskiego do MSZ. Rzecznik ministra koordynatora zaznaczył, że wystąpienie do MSZ ma "bezpośredni związek z ostatnimi działaniami Bartosza Kramka, który jest autorem skandalicznego wpisu nawołującego do przewrotu w Polsce".  

"Niech państwo stanie: wyłączmy rząd!" - pod takim hasłem Kramek opublikował apel w internecie. W 16 punktach przedstawił swój plan obalenia władzy, sugerował radykalne rozwiązania - podkreśla portal wPolityce. Jak zaznaczono, to szef MSZ ze względu na charakter działalności fundacji jest uprawniony do jej kontroli. Chodzi o funkcjonowanie organizacji w porównaniu z jej celami statutowymi.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje