Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przygotowało szeroki pakiet deregulacyjny, wprowadzający zmiany w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym. Resort przeanalizował prawie 500 pomysłów i opinii środowiska akademickiego dotyczących zmian w nauce. Ministerstwu zależy na odbiurokratyzowaniu uczelni.
Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Teresa Czerwińska mówi, że w projekcie zawarte są rozwiązania usprawniające prace uczelni. Zmiany dotyczą m.in. uproszczenia zasad działania Polskiej Komisji Akredytacyjnej, uproszczenia systemu Krajowych Ram Kwalifikacji, odejścia od wzorcowych efektów kształcenia, modyfikacji w zakresie ocen okresowych pracowników, czy odejścia od konkursów w procedurze awansów stanowiskowych.
Wiceminister dodaje, że propozycje zgłaszały zarówno organizacje np. Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich jak i pojedyncze osoby - doktorzy czy profesorowie.
Nad propozycjami dyskutowała także Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ministerstwo chce, żeby zmiany zaczęły obowiązywać wraz z nowym rokiem akademickim. Jednocześnie trwa konkurs na projekt nowej ustawy o szkolnictwie wyższym.