Reklama

Reklama

Minister Zdrojewski: Dotacja dla Archidiecezji Warszawskiej zgodna z prawem

Przebywający w Nowym Jorku minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski zaprzeczył w czwartek jakoby dotacja 6 mln zł na budowę ekspozycji w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego była sprzeczna z prawem. Wnioski w tej sprawie do CBA i prokuratury uznał za bezzasadne.

Minister ustosunkował się do krytyki, którą wywołała w Polsce decyzja o przyznaniu przez jego resort dotacji w wysokości sześć milionów złotych na budowę muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Zdaniem szefa resortu beneficjenci, jak Archidiecezja Warszawska, są uprawnieni do starań o wspomaganie ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i czynią to od około ćwierćwiecza, kiedy takie programy zaczęły powstawać.

Reklama

- Wspieramy te instytucje, które są związane z dziedzictwem narodowym o najwyższej wartości. Od czasu do czasu są to także katedry, w niektórych wypadkach konserwacja dzieł sztuki, ale także instytucje muzealne. Trzeba pamiętać, że w zbiorach instytucji muzealnych przynależnych do Kościoła w Polsce są obiekty o najwyższej wartości - powiedział. Jako przykład szef resortu podał - obraz olejny z 1510 roku autorstwa niemieckiego malarza renesansowego Lucasa Cranacha Starszego "Madonna pod jodłami".

Minister przekonywał, że trzeba szanować dziedzictwo takich postaci jak Jan Paweł II, czy kardynał Stefan Wyszyński i wspomagać projekty, które dają szansę na to, że państwo polskie "w całości będzie traktowane poważnie".

Wysokość dotacji

W nawiązaniu do zarzutów o nieproporcjonalnie wysoką w stosunku do innych dotację dla Archidiecezji Warszawskiej, Zdrojewski argumentował, że wcześniej była ona zazwyczaj jeszcze wyższa. Jak przypomniał w latach 2005-2006 Sejm przyznał swoją uchwałą 30 mln złotych na realizację przedsięwzięcia.

- Wówczas nie udało się wyseparować instytucji muzealnej od samej świątyni, w związku z tym te kwoty były przyznawane w latach późniejszych w mniejszej wysokości, bo pojawił się kryzys - ocenił.

Minister zwrócił uwagę, że część z kwoty 6 mln zł to refinansowanie wydatków poniesionych pod koniec roku 2013. W jego opinii nie było innej możliwości niż w obecnej dotacji "połączyć wysiłek finansowy już dokonany z planowanym w roku 2014".

Zdrojewski podkreślił, że dotychczas podobne kwoty nie wywoływały ani głosu sprzeciwu w komisji finansów publicznych polskiego parlamentu, ani też nie budziły żadnych emocji.

- Wydaje mi się, że zbliża się kampania wyborcza - sugerował szef resortu kultury. Jego zdaniem na występujących na tle dotacji podziałach niektóre ugrupowania polityczne usiłują budować swój kapitał.

- Budowanie kapitału politycznego kosztem pamięci Jana Pawła II - powiedział minister - nie powinno mieć miejsca.

Nie łamiemy prawa

Zdrojewski zaprzeczył jakoby przyznanie funduszy na budowę ekspozycji głównej Muzeum Jana Pawła II i prymasa Wyszyńskiego łamało rozporządzenia MKiDN z 1 września 2005 o jednostkach uprawnionych do otrzymania dotacji. Jak wyjaśnił, Naczelna Izba Kontroli nie stwierdziła naruszenia prawa. Zwróciła jedynie uwagę, że dotacje na tego typu przedsięwzięcia nie powinny być realizowane z rezerw celowych.

- Zmieniliśmy tę formułę. Z tego też względu dotacja została przyznana z programów ministra i wątpliwości Najwyższej Izby Kontroli w ten sposób zostały jednoznacznie rozwiane - tłumaczył.

Pytany, czy MKiDN jest uprawnione do przyznawania dotacji świątyni, nawet jeśli tam się znajduje muzeum, szef resortu stwierdził, że oddzielono od niej muzeum Jana Pawła II i kardynała Wyszyńskiego.

- Gdyby to było w świątyni, mielibyśmy pewnego rodzaju problem, ale też do pokonania. Trzeba pamiętać, że muzea diecezjalne nie są w Polsce wyłączone z praw uzyskiwania dotacji publicznych na swoją działalność, byleby była to działalność publiczna otwarta a środki finansowe przyznawane w trybie konkursu, tak jak się to działo w tym wypadku - uzasadniał.

Szef ministerstwa kultury ze spokojem przyjął wiadomość, że posłowie Twojego Ruchu zgłosili przyznanie 6-milionowej dotacji Świątyni Opatrzności Bożej do CBA i prokuratury.

- Jestem spokojny. Uważam, że jeśli ktoś ma wątpliwości, ma prawo złożyć taki wniosek. Jestem jednak przekonany, że wniosek nie ma w sobie ani źdźbła zasadności - zapewniał minister Zdrojewski.

W czwartek w Warszawie ministerstwo kultury poinformowało, że 6 mln zł przyznane przez resort nie jest dotacją na budowę Świątyni Opatrzności Bożej, tylko na planowane w niej muzeum.

Rzecznik ministra kultury Maciej Babczyński zaznaczył, że wszystkie wnioski o przyznanie dotacji są ocenianie przez "zespół sterujący, w którego skład wchodzą zewnętrzni eksperci". - W tym przypadku zespół sterujący rekomendował przyznanie dotacji i jej wysokość, którą minister wyłącznie zatwierdził, nie dokonując żadnych zmian - powiedział rzecznik.

Dowiedz się więcej na temat: Świątynia Opatrznosci Bożej

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy