Reklama

Reklama

Mieli przemycić ponad 600 cudzoziemców do Polski

Cztery osoby usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przemytu cudzoziemców do Polski. Zatrzymanym grozi do pięciu lat więzienia.

Z informacji przekazanych przez Prokuraturę Krajową, Centralne Biuro Śledcze Policji i Nadwiślański Oddział Straży Granicznej wynika, że podczas wspólnie prowadzonych działań CBŚP Zarządu w Olsztynie oraz Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej funkcjonariusze tych służb na polecenie prokuratora zatrzymali czterech członków zorganizowanej grupy zajmującej się przemytem cudzoziemców do Polski.

Reklama

"W ostatnich dniach w Warszawie oraz jej najbliższej okolicy, ale także na północy Mazowsza policjanci CBŚP wspólnie ze Strażą Graniczną przeprowadzili działania, podczas których zatrzymano cztery osoby podejrzane m.in. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, której członkowie ułatwiali legalizację pobytu cudzoziemcom na terenie Polski" - poinformowała rzecznik prasowa CBŚP kom. Iwona Jurkiewicz.

Prokuratura podała, że zatrzymani usłyszeli m.in. zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 kodeksu karnego oraz ułatwiania cudzoziemcom pobytu na terytorium Polski w celu osiągnięcia korzyści majątkowej kwalifikowane z art. 264a par. 1 kodeksu karnego. Grozi im do pięciu lat więzienia.

Ponad 600 nielegalnych imigrantów

Jak podaje CBŚP, członkowie grupy ułatwiali cudzoziemcom pobyt w Polsce m.in. poprzez organizowanie dokumentów pozwalających ubiegać się o zezwolenia na pobyt czasowy i pracę. Z informacji przekazanych przez Nadwiślański Oddział Straży Granicznej wynika, że zatrzymani reprezentowali również cudzoziemców w postępowaniach administracyjnych. "Według śledczych dzięki działaniom grupy ponad 600 cudzoziemców, m.in. obywateli Pakistanu, Syrii, Algierii, Iraku, Egiptu, Libii, Iranu i Indii, mogło przebywać na terenie naszego kraju wbrew przepisom" - mówi rzecznik prasowa komendanta Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej ppor. Dagmara Bielec-Janas.

Trzech podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych na trzy miesiące. Wobec jednego prokurator zastosował policyjny dozór, poręczenie majątkowe oraz zakaz opuszczania kraju i zakaz wydania paszportu.

To już kolejne zatrzymanie

Śledztwo w tej sprawie trwa od kilku miesięcy i jest nadzorowane przez Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku. Sprawa dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się ułatwianiem pobytu cudzoziemców w Polsce. Jak informuje Prokuratura Krajowa, członkowie grupy na przemycie osób zarobili 920 tysięcy euro.

CBŚP podało, że niedawne zatrzymania to kolejne uderzenie w tę grupę. W marcu tego roku zatrzymano 16 osób, w tym 13 Polaków i trzech obywateli Ukrainy. Z kolei w kwietniu i maju zatrzymano kolejnych podejrzanych i zabezpieczono materiał dowodowy.

"W sprawie występuje już 28 podejrzanych, którym łącznie przedstawiono 248 zarzutów. Wynikiem prowadzonego śledztwa jest także ustalenie i zabezpieczenie majątku należącego do podejrzanych w wysokości blisko 2 mln zł w postaci m.in. pieniędzy w różnej walucie, samochodów i nieruchomości" - poinformowała Prokuratura Krajowa.

Dziewięć osób przebywa tymczasowo w aresztach śledczych. Prokuratura nie wyklucza kolejnych zatrzymań.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy