Reklama

Reklama

Miedwiediew: Długo na to czekaliśmy

Polska patrzy z nadzieją na proces modernizacji Rosji - powiedział premier Donald Tusk podczas spotkania z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem. Rosyjski przywódca mówił o potrzebie otwartego spojrzenia na najtrudniejsze sprawy we wspólnej historii obu państw.

Zdaniem prezydenta Rosji w ostatnim czasie udało się znacząco wyjść do przodu w rozwoju dialogu polsko-rosyjskiego. Miedwiediew zaznaczył, że ostatnio wykonał poważne kroki, aby historia, który ciąży na wzajemnych stosunkach rosyjsko-polskich - łącznie z tragedią katyńską - na zawsze pozostała przeszłością.

Reklama

Zdaniem prezydenta Rosji bieżący rok jest bardzo wypełniony treścią w stosunkach polsko-rosyjskich, choć - jak podkreślił - rozpoczął się bardzo tragicznie. - Tym niemniej w ostatnim czasie udało nam się znacząco wyjść do przodu, jeśli chodzi o dialog polsko-rosyjski - mówił Miedwiediew.

Wyraził też zadowolenie, że doszło do oficjalnej wizyty prezydenta Rosji w Polsce. - Długo na to czekaliśmy, bo przez wiele lat czegoś takiego nie było - powiedział.

Prezydent Rosji ma nadzieję na znaczącą intensyfikację stosunków polsko-rosyjskich i wyprowadzenie ich - jak mówił - na zasadniczo nowy poziom. W jego ocenie należy "otwarcie i bez żadnych wątpliwości" spojrzeć na najtrudniejsze sprawy we wspólnej historii obu państw. Rosja jest na to gotowa - zadeklarował.

- Jestem przekonany, że misja, jaką pan przyjął na siebie, o której także tyle słyszę, kiedy rozmawiam z naszymi partnerami w Europie, misja modernizacji, zakończy się powodzeniem - powiedział premier Donald Tusk podczas rozmowy z prezydentem Rosji.

Jak mówił, "te wielkie, cywilizacyjne, ambitne plany" to jest proces, który trwa latami. - Rzeczywiście robi wrażenie energia i determinacja, z jaką pan prezydent o tym projekcie mówi i my także patrzymy z nadzieją na ten proces - oświadczył szef rządu.

Premier zwrócił uwagę na doświadczenia Polski z procesu modernizacji. Zastrzegł jednak, że "każdy buduje własną drogę, nikt nikogo nie powinien pouczać". - I tu szczególnie w naszym regionie wiemy, jak ważny jest wzajemny szacunek oraz respektowanie własnych projektów i własnej tradycji - mówił Donald Tusk.

- To czego my w Polsce doświadczyliśmy, tak wyraźnie, to świadomość, że wolność, rynek, to wszystko na co czekaliśmy tyle lat, jest kluczowe dla osiągnięcia tych ambitnych zamiarów modernizacyjnych - powiedział.

Premier ocenił także, że rzeczą ważną dla całego regionu, nie tylko dla Polski i Rosji, jest modernizacja rozumiana też jako "nowoczesne, dobre relacje między państwami".

Według szefa rządu, kluczem do tego, abyśmy wszyscy w tej części świata czuli się lepiej, jest "poczucie wzajemnego bezpieczeństwa i szacunku każdego sąsiada do każdego sąsiada". Jak powiedział, Polska i Rosja będą się wspierać, aby osiągnąć ten "najwyższy poziom wzajemnego szacunku i dobrych partnerskich relacji".

Premier poinformował, że prezydent Rosji zauważył to, co Polacy bardzo sobie cenią, a mianowicie, iż "relacje między Polską a Rosją przy pełnym respektowaniu naszych doświadczeń, bez odwracania się plecami do historii i mimo niełatwego startu, są z miesiąca na miesiąc, z roku na rok coraz lepsze". W ocenie polskiego premiera dzieje się tak także dzięki staraniom prezydenta Rosji.

- My to w Polsce bardzo doceniamy, także zaangażowanie w te najtrudniejsze problemy, które w przeszłości utrudniały porozumienie. Dzisiaj mamy wszyscy poczucie, że pokonujemy te historyczne problemy i przeszkody, których nigdy nie należy lekceważyć, ale które trzeba umieć rozwiązywać - oświadczył Tusk.

Tusk podziękował Miedwiediewowi za gotowość do "otwartej, jak trzeba twardej, ale przyjaznej i we wzajemnym szacunku rozmowy na temat i przeszłości w tym zbrodni katyńskiej, a także na temat śledztwa smoleńskiego oraz wspólnych relacji gospodarczych.

- Za gotowość do takiego odważnego i partnerskiego dialogu też proszę przyjąć wyrazy szczerej sympatii ze strony nie tylko polskiego rządu, ale także polskiej opinii publicznej - powiedział premier.

Tusk podkreślił także, że wizyta głowy państwa rosyjskiego w naszym kraju to wydarzenie ważne dla Polski i Rosji.

Rozmowa odbyła się w warszawskim hotelu Hyatt, w którym nocuje rosyjska delegacja. W rozmowie wzięło udział po kilka osób z każdej ze stron m.in. szefowie dyplomacji Polski i Rosji, Radosław Sikorski i Siergiej Ławrow.

Dowiedz się więcej na temat: długie | W.E. | Donald Tusk | Dmitrij Miedwiediew | prezydent Rosji

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje