Reklama

Reklama

Michał Dworczyk: Informacje, że Viera Jourova nie spotka się z KRS są niepokojące

Informacje, że mimo prośby przedstawicieli KRS oraz Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego o rozmowę z Vierą Jourovą, do takiego spotkania nie dojdzie, są niepokojące - stwierdził szef KPRM Michał Dworczyk. "Chcąc poznać jakąś sprawę, warto poznać wszystkie strony sporu" - stwierdził.

Wiceszefowa Komisji Europejskiej Viera Jourova we wtorek odwiedzi Warszawę. Rozmowy mają dotyczyć kwestii praworządności i reformy sądownictwa w Polsce.

Reklama

Dworczyk powiedział w poniedziałek w Polsat News, że strona rządowa liczy na merytoryczną dyskusję z komisarz. Jak zaznaczył, pojawiają się w tej sprawie jednak "pewne niepokojące informacje".

"Wiem to z informacji medialnych - ale wydaje się, że to są sprawdzone informacje - że przedstawiciele KRS zwrócili się z prośbą o rozmowę z Jourovą, tudzież przedstawiciele Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, i do takiego spotkania rzekomo ma nie dojść" - powiedział. "Gdyby rzeczywiście nie doszło do takiego spotkania, to nie byłoby dobre, dlatego że chcąc poznać jakąś sprawę, warto poznać wszystkie strony sporu" - dodał Dworczyk.

Dworczyk: Obecnie KE nie ma wiedzy na temat praworządności w Polsce

Według szefa KPRM, jeśli wiceszefowa KE nie spotka się ze wszystkim stronami, nie będzie mieć pełnej wiedzy na temat kwestii praworządności w Polsce. "W związku z tym trudno, żeby wtedy oczekiwać, iż będzie mogła sobie wyrobić zdanie oparte na faktach" - zaznaczył.

W ocenie Dworczyka, obecnie Komisja Europejska nie ma wiedzy na temat praworządności w Polsce."Jeżeli ta wiedza jest, to jest ona fragmentaryczna i w części zniekształcona" - stwierdził. "Niestety, mówię to z przykrością, o przedstawianie wydarzeń w Polsce w takim nieprawdziwym świetle, zabiegają niektórzy przedstawiciele opozycji" - dodał Dworczyk.

Zgodnie z podanymi dotąd informacjami, we wtorek rano wiceszefowa KE spotka się z marszałek Sejmu Elżbietą Witek, a następnie z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim. Jeszcze przed południem zaplanowane jest jej spotkanie z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem.

Jourova spotka się też z I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf i prezesami tego sądu. 

Dodatkowo wiceszefowa KE odbędzie także spotkanie w Ministerstwie Sprawiedliwości z przedstawicielami tego resortu. Będzie także rozmawiać wiceministrem spraw zagranicznych Pawłem Jabłońskim. 

Według informacji podanej w poniedziałek przez rzecznika KE Christiana Wiganda, zaplanowane jest także spotkanie z prezes Trybunału Konstytucyjnego Julią Przyłębską. Jak powiedziano w Krajowej Radzie Sądownictwa, Jourova ze względu na jej napięty grafik, nie spotka się z przedstawicielami Rady.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy