Reklama

Reklama

Mężczyzna - też rodzic!

Dziś 23 czerwca, a więc jak co roku mamy możliwość świętowania Dnia Ojca. Chociaż owo święto wciąż nie dorównuje swoją popularnością Dniowi Matki, to panowie nie mają się czego wstydzić - coraz więcej rodzin pamięta o docenieniu tej szczególnej daty.

W dzisiejszych czasach szybkim przeobrażeniom ulegają struktury społeczne i tradycyjne modele rodziny. Nikogo już nie dziwi widok mężczyzny spacerującego z dziecięcym wózkiem ani ojca odprowadzającego swoje pociechy do szkoły. Nie zaskakuje zatem fakt, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się obchody Dnia Ojca - święta podkreślającego niezwykle ważną rolę, jaką mężczyźni odgrywają w życiu swoich dzieci.

Trochę historii

Reklama

Pierwszy raz uroczyste obchody Dzień Ojca świętowano 19 czerwca 1910 roku w amerykańskim miasteczku Spokane. Mało kto wie, że pomysłodawczynią tego święta była kobieta. Samanta Smart Dodd chciała w szczególny sposób uhonorować swojego tatę, który samotnie wychował szóstkę dzieci. Dodd przekonała władze swojego miasteczka do organizacji uroczystości na cześć wszystkich ojców. Pomysł "chwycił", a w niedługim czasie inne amerykańskie miejscowości zaczęły wzorować się na Spokane. Mimo sporej popularności, Dzień Ojca stał się oficjalnym świętem państwowym w USA dopiero w 1972. W Polsce obchodzimy to święto od 1965 roku.

Dzień Ojca na świecie

Najhuczniej i najbardziej okazale świętuje się Dzień Ojca w kraju pochodzenia tego święta, czyli w USA. Rodziny mają okazję spotkać się ze sobą, ojcowie otrzymują od dzieci prezenty, laurki oraz kartki z życzeniami. Co ciekawe, w Stanach Zjednoczonych pod względem kupionych świątecznych kartek Dzień Ojca ustępuje jedynie Gwiazdce, Walentynkom i... Dniowi Matki.

Podobnie jak w USA święto to obchodzi się w krajach anglosaskich. Specjalnie przygotowane przez dzieci występy, rysunki, wycinanki są na porządku dziennym w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Australii. Często dziecięce upominki bywają wzbogacane o prezenty od małżonek - eleganckie krawaty i koszule oraz czekoladki doskonale uzupełniają się z podarunkami od najmłodszych.

Jednak nie na całym świecie Dzień Ojca jest równie popularny i chętnie obchodzony. W dużej części państw afrykańskich nie ma oficjalnie ustanowionych świąt tego typu. Natomiast w krajach, w których przyjęto ten zwyczaj, kładzie się nacisk na oddanie czci i wyrażaniu szacunku dla najstarszych męskich przedstawicielach rodu, bez całej świątecznej otoczki, charakterystycznej dla zachodniego kręgu kulturowego.

Niezwykle ciekawy jest Dzień Ojca w Tajlandii. Obchodzony jest 5 grudnia i zbiega się z urodzinami obecnie panującego króla Bhumibola Adulyadeja. Święto ludowe połączone jest z państwowym oraz wspólnie celebrowane. Ojcowie dostają od swoich rodzin żółte kwiatki, które przez cały dzień są elementem ich garderoby i symbolizują status głowy rodziny oraz szacunek do królewskiej dynastii.

W Polsce

Polskie tradycje świętowania Dnia Ojca nie są jeszcze tak dobrze ukorzenione jak na Zachodzie, ale wciąż zyskuje on na popularności. Duża część ojców zdecyduje się zabrać dziś swoje pociechy na wycieczkę do zoo lub na familijny seans kinowy. W zamian mogą oczekiwać laurek od dzieci oraz drobnych upominków od partnerek doceniających w ten sposób swoich mężczyzn i ich role w życiu rodzinnym. Jeżeli ktoś nie ma jeszcze pomysłu na prezent dla swojego taty czy męża, może skorzystać z pomocy serwisów typu promocyjni.pl, ,które umożliwiają porównanie ofert wielu sklepów i wybór najlepszego podarunku dla naszych najbliższych.

Michał Szczubiał

Dowiedz się więcej na temat: Nie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama