Reklama

Reklama

Medal Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla dla Owsiaka

Jerzy Owsiak odebrał w poniedziałek Medal Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. Nagrodę przyznano mu za wieloletnią działalność społeczną i charytatywną oraz aktywną pomoc w rozwoju polskiej medycyny.

Medal wręczono Owsiakowi pierwszego dnia XIII Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, który rozpoczął się w poniedziałek w Warszawie.

Reklama

Laudację wygłosił prof. Mohammad Yunus (twórca systemu mikrokredytów z Bangladeszu, Nobel z 2006 r.). - Jerzy Owsiak jest naprawdę niesamowitym człowiekiem, który wyciągnął rękę do młodych ludzi, osiągnął niebywałe sukcesy, bezinteresownie służąc społeczeństwu, zebrał mnóstwo pieniędzy na cele medyczne, dla dzieci - mówił Yunus. Zaznaczył, że Owsiak dał przykład wszystkim na świecie, również laureatom Pokojowej Nagrody Nobla.

- Dziękuję bardzo, że z tak niebywałych rąk otrzymałem tę statuetkę - powiedział Owsiak, odbierając nagrodę. Podkreślił, że prof. Yunus jest człowiekiem, który go inspirował swoim działaniem - będąc w Indiach, widział efekty jego pracy.

Podziękował też Lechowi Wałęsie za możliwość spotkania się z noblistami w Warszawie, a także Sharon Stone, która uczestniczy w Szczycie Noblistów. Poinformował, że zaprosił ją, a także Yunusa do udziału w Przystanku Woodstock. - Myślę, że jest to dobry pomysł, ponieważ jest to miejsce dla ludzi z wizją" - dodał. - Pan prezydent Wałęsa już był, teraz pana kolej  - powiedział do Yunusa.

- Moi drodzy, zwłaszcza mówię do ludzi młodych duchem, bo wszyscy czujemy się młodzi duchem, walczmy o to, żeby ten świat był lepszy, myślmy o tym, aby ten świat był pełen muzyki, pełen przyjaźni, ciepła, odpychajmy przepowiadaczy złej pogody. Róbmy wszystko, żebyśmy się przyjaźnili, żebyśmy się kochali. Na naszych oczach pękły granice, na naszych oczach działy się rzeczy tak niezwykłe, że łapmy te chwile cały czas. Jak mówi Jurek Owsiak - do końca świata i o jeden dzień dłużej!  - zachęcał Owsiak.

Później, podczas konferencji prasowej Owsiak podkreślał, że jest bardzo dumny z nagrody. Zaznaczył też, że traktuje ją jako nagrodę dla całej Fundacji WOŚP, dla całego zespołu. -To jest niesamowite wsparcie dla nas - zaznaczył. - Ta statuetka jest dowodem na to, że coraz bardziej świat może o nas usłyszeć, może brać z nas przykład - dodał.

Jerzy Owsiak, założyciel i prezes zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, urodził się 6 października 1953 r. w Gdańsku. Jest głównym pomysłodawcą i realizatorem corocznego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a także twórcą jednego z największych festiwali w Europie - Przystanku Woodstock.

Założona przez niego fundacja już od ponad 20 lat zmienia oblicze polskiej medycyny; jak informuje, w tym czasie wyposażyła szpitale w ponad 20 tys. nowoczesnych urządzeń medycznych o wartości blisko 140 mln dolarów. Od 1993 r. rokrocznie fundacja organizuje zbiórkę na konkretny, wcześniej wytyczony medyczny cel. Zawsze gra na początku stycznia, angażując do współpracy tysiące wolontariuszy i zachęcając do ofiarności miliony Polaków. W styczniu WOŚP zagra po raz 22.

W Fundacji WOŚP Owsiak jest wolontariuszem, pełni funkcję prezesa zarządu. Jest również dziennikarzem radiowym i telewizyjnym, prowadzi codzienny videoblog pod adresem http://owsiaknet.pl/channel/blog. Owsiak miał swoje audycje m.in. w Rozgłośni Harcerskiej, Programie Trzecim Polskiego Radia, od grudnia 1991 r. prowadził w TVP2 program "Róbta, co chceta, czyli rockandrollowa jazda bez trzymanki".

W 1995 r. zorganizował pierwszy Przystanek Woodstock, który stał się największą plenerową imprezą rockową w Polsce i Europie. Jest żonaty, jego żona Lidia Niedźwiedzka-Owsiak jest dyrektorem ds. medycznych Fundacji WOŚP.

Dowiedz się więcej na temat: Jerzy Owsiak | medal | odznaczenie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje