Reklama

Reklama

Mazowieckie: Odnaleziono szczątki trzech żołnierzy niemieckich

W lesie na terenie powiatu sochaczewskiego odkryto szczątki trzech niemieckich żołnierzy z okresu II wojny światowej - poinformowała rzeczniczka miejscowej policji asp. Agnieszka Dzik.

Funkcjonariusze sochaczewskiej policji otrzymali we wtorek (17 listopada) około południa informację, że w lesie na terenie gminy Konary w gm. Brochów natrafiono na kości. Policjanci, którzy udali się na miejsce, potwierdzili, że są to szczątki ludzkie.

Odnaleziono szkielety i rzeczy osobiste

Reklama

- W wyniku dalszych prac znaleziono trzy czaszki wraz z niekompletnymi szkieletami. Wykopano też skrawki mundurów oraz guziki, połówkę nieśmiertelnika (element systemu identyfikacji żołnierzy), a także amunicję do karabinu niemieckiego STG-44 oraz odłamki pocisków artyleryjskich – przekazała rzeczniczka sochaczewskiej policji. 

Pracę policjantów nadzorowała prokurator. Na miejsce sprowadzono też archeologa z Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. 

- Szczątki zostały zabezpieczone i oczekują na decyzje w sprawie miejsca pochówku; prawdopodobnie będzie to jeden z cmentarzy wojennych – przekazała rzeczniczka policji.

- Mamy nadzieję, że znalezisko pozwoli odtworzyć okoliczności śmierci żołnierzy, a w czasie dalszych badań - może nawet ich identyfikację imienną - dodała asp. Dzik.

To już kolejny taki przypadek

Znalezione przedmioty należące do żołnierzy zostały przekazane do konserwacji i depozytu Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. 

Rzeczniczka podkreśliła, że to kolejny w ostatnim czasie przypadek odnalezienia szczątków ludzkich na terenie pow. sochaczewskiego, związane z prowadzonymi w rejonie działaniami wojennymi. W październiku podczas prac związanych z modernizacją linii kolejowej w Nowej Suchej odkryto stanowisko strzeleckie i szczątki ludzkie prawdopodobnie z okresu I wojny światowej. 

W 2018 r. w miejscowości Żuków podczas prac w przydomowym ogródku znaleziono szczątki żołnierza z I wojny światowej, a także należące do niego rzeczy osobiste, m.in. odznaczenie wojskowe w postaci Krzyża Żelaznego i portfel

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje