Reklama

Reklama

Marszałek Senatu z prezydentem Słowenii o bezpieczeństwie w Europie i szczycie NATO

Sytuacja w Europie i szczyt NATO w Warszawie, bezpieczeństwo oraz kryzys migracyjny znalazły się wśród tematów omawianych piątkowym spotkaniu prezydenta Republiki Słoweńskiej Boruta Pahora z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim.

Marszałek Karczewski pytany o konkluzję rozmowy z prezydentem Pahorem podkreślił w szczególności zbieżność stanowisk Polski i Słowenii w sprawie polityki bezpieczeństwa w kontekście lipcowego szczytu NATO w Warszawie.

Reklama

- Najważniejszymi tematami wizyty prezydenta Pahora były: bezpieczeństwo Europy i szczyt NATO, ale jak się okazało mamy też podobne poglądy jeśli chodzi o przyszłość Unii Europejskiej - powiedział marszałek.

Wcześniej w piątek Pahor rozmawiał m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą, z którym poruszył m.in. tematy przeciwdziałania nielegalnej imigracji do UE, polityki bezpieczeństwa NATO (w kontekście lipcowego szczytu w Warszawie), zacieśniania współpracy regionalnej, w tym relacji Słowenii z Grupą Wyszehradzką, oraz dwustronnej współpracy polsko-słoweńskiej. Następnie prezydenci przewodniczyli również rozmowom plenarnym delegacji obu krajów.

Karczewski odniósł się również do swojej wizyty w Niemczech, gdzie wcześniej w piątek spotykał się z politykami reprezentującymi poszczególne landy, w tym z dwoma premierami landów.

"Europa nie jest gotowa na przyjęcie tak dużej fali migrantów"

- Oni mają zupełnie inne stanowisko (w sprawie imigrantów) niż niemieckie władze federalne, oni mają podobne stanowisko do wielu innych polityków europejskich - ocenił Karczewski.

"- Sam dziś rano biegałem po Berlinie i widziałem, jak dużo imigrantów spało jeszcze na ławkach, pod wiaduktami. Europa nie jest przygotowana, nawet ta bogata, czyli Niemcy, nie są przygotowane do przyjęcia tak licznej, tak wielkiej fali imigrantów spoza Europy - uważa marszałek Senatu.

Dziennikarze pytali też Karczewskiego o doniesienia dotyczące możliwości objęcia przez obecnego szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego mandatu europosła po Januszu Wojciechowskim, który w czwartek wybrany został decyzją Rady UE do Europejskiego Trybunału Obrachunkowego. - Moje zdanie jest takie, że pan minister Waszczykowski jest dobrym ministrem i powinien pozostać ministrem. I mam nadzieję, że zostanie - oświadczył.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama