Reklama

Reklama

Marszałek Senatu: Pomysł prezydenta jest bardzo interesujący

"Zmniejszenie liczby pytań w referendum konsultacyjnym byłoby dobrym posunięciem. Powinno ich być sześć-siedem" - uważa marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Podkreślił jednocześnie, że konstytucja wymaga zmian, a sam pomysł referendum uważa za "bardzo interesujący".

W czwartkowej rozmowie na antenie PR24 marszałek Senatu powiedział, że w referendum konsultacyjnym powinno być ok. sześć-siedem pytań, a dziesięć "to już jest naprawdę bardzo dużo". "Myślę, że zmniejszenie ilości pytań byłoby dobrym posunięciem" - wskazał.

"Jesteśmy przekonani, że konstytucja wymaga zmian albo trzeba ją napisać od nowa. Sam pomysł referendum jest bardzo interesującym pomysłem" - przekonywał.

Karczewski powiedział również, że najprawdopodobniej na początku przyszłego tygodnia odbędzie się spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie referendum konsultacyjnego. "Drugą część tygodnia spędzam w Niemczech, na zaproszenie mojego odpowiednika pana (Michaela) Muellera, szefa Bundesratu" - dodał.

Reklama

Propozycje pytań

W czerwcu na posiedzeniu Narodowej Rady Rozwoju przedstawiono propozycję 15 pytań, które mogłyby zostać zadane w referendum. Wśród propozycji znalazły się m.in. pytania o uchwalenie nowej konstytucji lub dokonanie zmian w obecnej, o konstytucyjne zagwarantowanie członkostwa Polski w UE oraz w NATO, o zapisanie wyższości konstytucji nad prawem międzynarodowym, o zagwarantowania wsparcia dla rodziny, polegającego na wprowadzeniu zasady nienaruszalności praw nabytych (takich jak świadczenie "500 plus"). 

Wśród propozycji jest też pytanie o przyznanie w konstytucji "gwarancji szczególnej opieki zdrowotnej kobietom ciężarnym, dzieciom, osobom niepełnosprawnym i w podeszłym wieku".

Założenia ustawy o referendum ogólnokrajowym

Zgodnie z konstytucją referendum ogólnokrajowe w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa ma prawo zarządzić Sejm lub prezydent za zgodą Senatu.

Zgodnie z ustawą o referendum ogólnokrajowym, prezydent przekazuje Senatowi projekt postanowienia o zarządzeniu referendum, zawierający treść pytań lub wariantów rozwiązania w sprawie poddanej pod referendum, a także termin jego przeprowadzenia. Senat w terminie 14 dni od dnia przekazania projektu postanowienia podejmuje uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zarządzenie referendum.

Do wyrażenia zgody na przeprowadzenie referendum konieczna jest bezwzględna większość głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

Prezydent chciałby przeprowadzenia referendum 10-11 listopada 2018 r., natomiast wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki stwierdził niedawno, że lepszym rozwiązaniem byłoby, aby referendum konsultacyjne w sprawie zmian w konstytucji odbyło się przy okazji wyborów do PE - w maju 2019 r.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje